SEO İçin Backlink Değer Mi Kaybediyor ?

SEO İçin Backlink Değer Mi Kaybediyor ?
  • 7
    Kas

Son algoritma değişikliklerinden sonra Google Search Console üzerinden spama düşen bir çok kullanıcının önüne bir kavram çıktı : Backlink. Seo için backlinkin önemi olduğu su götürmez bir gerçek fakat Google güncellemeleriyle backlink kavramına da bazı kriterler getirdi diyebiliriz. SEO açısından baktığınızda ise backlink açıkcası eskisi kadar etkili bir konumda değil diyebiliriz. Tabi bu konuma gelmesinin sebebi ise Google’ın kriterlerini biraz daha belirgin hale getirmesinden kaynaklanıyor.

Çok Backlink Mi Kaliteli Backlink Mi ?

Bundan daha önceki yazılarımızda backlink sayınızın çokluğunun bir önemi olmadığından ısrarla bahsetmiştik. Bugün de aynı noktadayız. Backlink sayısından ziyade backlink aldığınız yerin kalitesi çok çok önemli. O nedenle backlink çalışması yaparken veya bu hizmeti alıken fazlasıyla dikkat edilmesinde fayda var.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle backlink alacağınız sitenin illegal bir oluşum olmaması ve Google tarafından cezalandırılmamış bir site olmasına çok dikkat edin. Bu tarz sitelerden alınan backlinkler içinden çıkılamaz hale getirebilir sizi. Bunun haricinde sektörünüzle alakalı sitelerden backlink almaya çalışmanız gerekiyor. Zor bir işlem biliyoruz fakat Google kriterlerini bir ayrım yapabilmek için zorlaştırmak durumunda. Peki gelişigüzel backlink alırsanız ne olur ? Yüksek ihtimalle Google Search Console manuel işlemler bölümünden hatalar görmeye başlarsınız.

Google’ın önem verdiği bir diğer backlink şekli edu.tr, gov.tr, bel.tr gibi sitelerden alınan backlinkler. Bunlar devletin bünyesinde olan siteler olarak görüldüğünden ötürü güven problemi oluşturmuyor Google’da. Bu nedenle de olumlu bir etki gözlemleyebiliyorsunuz.

Yalnız web sitenizle alakalı tüm çalışmayı backlink olarak düşünmeyin. Site içinde yapacağınız çalışmalar ve özellikle sitenizin kullanıcıya verdiği önem de bizce backlink kadar değerli. SEO bir bütün çalışmadır. Hep bir tarafa yönlenmekle başarıya ulaşma ihtimali açıkcası zordur. Bu nedenle ilgili her kısımda doğru şeyleri yapmak gerekiyor. Bunun için de gerekirse deneme yanılma yolu ile tecrübenizi artırmak size elbette fayda sağlayacaktır.

Bu Yazıya Siz De Katılın