SEO İçin Sosyal Medyanın Önemi

SEO İçin Sosyal Medyanın Önemi
  • 9
    Şub

SEO adına son dönemlerde arama motorları – özellikle Google – tarafından yapılan değişiklikler ve gelişimler backlink kavramını daha özel bir hale getirdi. Bu nedenle bu noktada doğal yollarla alınan geri bildirimler oldukça önemli bir hal aldı. Bunlar içinde en doğal olanlarından biri de sosyal medya.

Sosyal medyanın zincir etkisi dediğimiz şelikde halkanın bir anda genişleyebilmesini sağlayan etkisi ve bunun doğal yollardan gerçekleşmesi büyük bir avantaj. Örneğin seo çalışması yaptığınız bir sayfayı sosyal medya hesaplarınızdanan paylaştığınızda -tabi bunun ilgi çekici bir içerik olması da gerekiyor- bu içerik sizin müdahaleniz dışında takipçileriniz veya arkadaş çevreniz tarafından paylaşılabilir. Aynı durum paylaşanların da arkadaş çevreleri için geçerli. Bu en basit dilden verilmiş bir örnek.

SEO’da Başarı Sağlamak İçin Sosyal Medyada Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Bizim birinci sıraya koyduğumuz seçenek : Dürüst olun. Sırf fazla takipçi kazanacaksınız veya fazla etkileşimde bulunacaksınız diye aslı olmayan ya da tasvip edilmeyen paylaşımlar yapmayın. Neyseniz o olun. Kısa vadede bu tarz paylaşımlar geridönüş sağlayabilir fakat uzun vadede markanıza zarar verecektir.

Bunun haricinde tüm sosyal medya hesaplarınız için profillerinizi eksiksiz olarak doldurun. Kullandığınız görseller kaliteli olup çok karmaşık olmamasına önem gösterin. İlerleyen süreçte bu konuda nasıl yapılması gerektiğine dair ipuçlarını paylaşmayı düşündüğümüzü de buradan bildirelim.

Hangi Zamanda Paylaşılanlar Daha Etkili

Sosyal medyada SEO için en etkili paylaşım saatları en fazla geri bildirim alınan saatlerdir. Bu konuya daha önce değindiğimiz için burada detaylı olarak yer vermeyeceğiz. Detaylı bilgiyi bu konudan alabilirsiniz : Sosyal Medya Paylaşım Saatleri

Sosyal medya SEO için artık en önemli kavramlardan birisi. Bu nedenle sosyal medya kullanımını ister kurumsal olsun ister e-ticaret “seo çalışması yapmasa dahi” kesinlikle gerçekleştirmeli.

Bu Yazıya Siz De Katılın