SEO ile Adwords Arasındaki Farklar

SEO ile Adwords Arasındaki Farklar
  • 29
    Şub

Web tasarım hizmeti alan bir çok firma Google’da üst sıralarda yer almak için Adwords çalışmasına mı yoksa SEO çalışmasına mı yatırım yapacağı konusunda kararsız kalıyor. Bu yazımızda bu iki kavram arasındaki temel farkları ve avantajları paylaşacağız.

Adwords, kısaca tıklama başı maliyetle çalışan bir reklam hizmetidir. Bu reklam hizmetiyle birlikte reklam çalışması aktif edildiğinde geri dönüşleri hemen almaya başlayabilirsiniz. Tabi bu çalışma yapılırken teknik olarak web sitesinin adwods’e uyumlu bir şekilde yapılması adwords verimliliğini artıracaktır. Sürekli bütçe isteyen bu çalışma rekabete göre bazen çok yüksek maliyetleri önünüze çıkarabilir. Uzun vadeli yatırımlar için çok fazla tercih edilmiyor gibi dursa da kısa vadeli veya dönemsel çalışmalar için en ideal yöntemler arasında yer alıyor.

SEO, adwordse göre daha uzun vadeli bir çalışma ve buna göre de uzun vadeli bir geri dönüş sağlar. Site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılan bu çalışma türü kalıcılık açısından adwords’den çok daha avantajlıdır. Uzun dönemli projeler için adwords’den daha fazla tercih edilmesini tavsiye edeceğimiz bir reklam türüdür. Doğal arama sonuçlarında kalıcı olarak yer almak, sürekli geri bildirim için de avantaj sağlayacaktır. Adwords limitli bütçe ve zaman dilimi içerisinde yayınlanırken SEO hizmetiyle tam aksine 7/24 bu sıralamalarda yer alabilirsiniz.

Bu ikili arasında kalındığında karar aşamasını projenizin amacı, süresi ve bütçeniz şekillendirecektir. Ama uzun vadeli proje ve hizmetlerde kesinlikle SEO çalışmalarıyla sıralamalarda kalıcı olarak yer almak en verimli yatırım olacaktır.

Bu Yazıya Siz De Katılın