SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır ?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır ?
  • 12
    Ara

Bir internet sitesi için içeriğin olmazsa olmaz bir kriter olduğunun sanırım farkındayız. Fakat içerik eklerken dikkat etmemiz bir kaç tane temel nokta var. Bunun yanı sıra seo uyumlu içerik nasıl yazılır sorusunun cevabını da vermemiz gerekiyor. Bir web sitesi için tasarımın yanı sıra kullanıcıya hitabet açısından içeriğin de üst seviyede önemi bulunduğu aklımızdan çıkarmayarak aşağıdaki detayları değerlendirmekte fayda var.

İçerikte Dikkat Edilecek Noktalar

Web sitenize içerik eklerken temel kural şu : Özgün olun. Yani farklı yerlerden yazıları alıp paylaşmayın ya da bu yazılar içinde bir kaç kelime değişerek özgün içerik diye Google’a yutturmaya çalışmayın. Google artık bunları tabiri caizse yemiyor. İçeriği yazarken de sırf o kelimede görüneyim diye anahtar kelimelerle içeriği doldurmayın. Nihayetinde seo uyumlu içerik olacak diye kullanıcıları göz ardı etmeniz en büyük hata olur. Çünkü SEO’nun temel amacı ziyaretçiye faydası olan bir web sitesine değer katmaktır, bu web sitesini arama motorlarında hak ettiği yere getirmektir.

SEO Uyumlu İçerikte Neler Olması Gerekiyor ?

Bir içeriğin seoya uyumlu olması için içeriği yazarken dikkat etmeniz bazı noktalar var. Fakat bu noktalara geçmeden önce şunu belirtelim; ifade etmek istediklerinizi size özgün olacak şekilde yazın ve seoya uydurmak için uğraşmayın. Bu yöntemleri doğal bir şekilde birleştirin.

H Etiketi Kullanımı

Paylaştığınız içerikte önem derecesine göre H etiketlerini mutlaka kullanın. H etiketlerini kullanırken başlıkla – ki genelde h1 etiketi başlığa verilmiştir – aynı kelime grubunun olmamasına dikkat edin.

Anahtar Kelimenin İçerikteki Oranı

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin içerikte özellikle ilk paragrafta geçmesine dikkat etmelisiniz. Ama bunu makul bir kullanım içinde göstermelisiniz. Yani ziyaretçi okurken bu cümle burada ne alaka dememeli.

Biçim Etiketlerinin Kullanımı

Biçim etiketleri (kalın, altı çizgili, italik) önem verdiğiniz kelimelerde kullanılabilir. Ama bunu fazla abartmayın. Mesela yazının içindeki tüm anahtar kelimeleri tutup da kalın yapmayın. Bu arama motorları tarafından çok da hoş karşılanmaz.

İçerik İçinde Linkleme

Bazı bloglarda görüyoruz içeriğin içerisinde hedeflediği anahtar kelime için aynı sayfaya link veriyor. Bu bizce Google’ı aldatmaktan başka birşey değil. Kullanıcı yerine koyun kendinizi; bir linke tıklıyorsunuz ve olduğunuz sayfaya geri geliyorsunuz. Hiçbir manası yok. Fakat yazı içerisinde ilgili bir konuya link verip kullanıcının sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bu tavsiye edilen ve faydalı bir yöntemdir. (Çok fazla linkleme yapmamak kaydıyla.)

Sonuç olarak SEO uyumlu içerik yazma çabasında olsanız daha kullanıcı deneyimini atlamamanız gerekiyor. Çünkü web siteniz arama motorları için değil ziyaretçileriniz için var. Bu durumda bile siz onları ihmal edip arama motorlarına değer veriyorsanız onlar da sizi cezalandırmakta çok fazla gecikmiyorlar, bunu da dipnot olarak düşelim.

Bu Yazıya Siz De Katılın