SEO’da Etkenlerin Oranları Değişti

SEO'da Etkenlerin Oranları Değişti
  • 19
    Kas

Çok yakın bir zamana kadar SEO’da etkenlerin yani site içi ve site dışı çalışmaların oranlarından bahsedilirken site için SEO’nun önemine ortalama %35’lik bir payı veriliyordu. Bunun yanı sıra site dışında yapılan çalışmalara ise %65’lik bir pay biçiliyordu. Fakat bu oranlardan son gelen güncellemelerle birlikte artık aynı şekilde bahsetmek çok da mümkün değil.

Site içi (on page) SEO veya site dışı (off page) SEO’nun içeriklerine bu yazımızda çok fazla girmeyeceğiz. Fakat bu içeriği daha iyi kavrayabilmeniz açısından site içi SEO nasıl yapılır başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyorum.

SEO Etki Oranları Neden Değişti ?

Özellikle son 2 aydır Google’ın yaptığı algoritma güncellemeleriyle birlikte backlink çok kritik bir döneme girdi. Açıkcası Google’ın uzun zamandır kullanıcı deneyimi demesinden böyle bir değişiklik bekleniyordu fakat bu kadar etkili olacağı tahmin edilmiyordu. Geçmişte alınan ve kaliteli olmayan backlinlerin bir web sitesine ne kadar zarar verdiğini yaşayanlar çok iyi biliyor. Hatta bu süreci atlatmak için Google Yönelgelerine göre baştan sona bir düzenleme şart. Şayet siz de web sitenizde böyle bir sorun yaşıyorsanız yönelgelere göre web sitenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Yeni SEO Etki Kriterleri Nedir ?

Bu konu eskisi gibi ikiye ayrılacak bir konu değil artık. Yani site içi şu kadar site dışı şu kadar diyemiyoruz. Çünkü artık kullanıcı deneyiminin de bu pasta da ciddi bir payı var diyebiliriz. Kullanıcı deneyiminin bu etkisi ile elbette site içi SEO da büyük önem kazandı. Bu güncellemelerden sonra olan, site dışı seo ya oldu. Tahmini olarak başarılı bir SEO çalışması üretilebilmesi için yeni oranlar şöyle : Site İçi SEO : %45, Site Dışı SEO : %25, Kullanıcı Deneyimi : %40.

Yukarıdaki oranlardan da anlaşılabileceği gibi kullanıcı deyimi ve site içi SEO artık bu pastanın çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu konularda yapacağınız profesyonel manadaki çalışmalarla birlikte sitenizi sektörünüzden ayrılan daha kaliteli siteler arasına koyabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın