Site İçi Linkleme Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Site İçi Linkleme Nedir ? Nasıl Yapılır ?
  • 8
    Tem

Blog yazılarımızı takip edenler bilir; her zaman kullanıcı deneyimi üzerine vurgu yapıyoruz. Site içi linkleme de aslında kurgulanırken bu yapıyı düşünülerek ve arama motorlarından çok kullanıcı odaklı yapılması gerekiyor. Bu kullanımın haricinde arama motorlarını kandırmak için kullanılan bir yapıda uygulanırsa faydadan çok zarar vereceğini de unutmamak gerekiyor.

Site İçi Linkleme Nedir ?

Site içi linkleme en kısa ve doğal tabiri ile birbiri ile alakalı içeriklere site içinde geçiş yapılmasını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalardır. Hedef kelimelere link verilme işlemi yani. Uygulaması basit olsa da uygulama şeklinde doğru karar vermek gerekiyor. Mesela içinde bulunulan yazının başlığına o yazının linki verilmeyebilir.

Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır ?

Biz sizinle doğru kullanım mantığını paylaşalım uygulamaya siz karar verin. Site içi linklemede kullanıcı davranışlarını bilmeniz gerekiyor. Kullanıcı ilgisini çeken bir yazıya girdiyse bu alanda site içi linkleme yaparsanız kullanıcı sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Örneğin şu anda site içi linkleme yazısı yazıyoruz. Bunun içinde site içi seo yazımıza link verebiliriz. Dolayısıyla site içi linklemeyi merak eden birisi bu yazıyı okurken site içi seo hakkında da bilgileri takip edecektir.

Genel kullanım mantığı kısaca bu. Fakat site içi linklemede tavsiye olarak şunu söyleyebilirim ; kesinlikle kullanıcıyı çok sıkmayın. Yani bir içerikte bir iki adet alakalı linkleme olsun. Her cümlede link verip kullanıcıyı sitenizden soğutmayın. Kullanıcıya faydası olacak ve sitenizde zaman geçirebileceği içeriklere link verin.

Linki verirken bizim tavsiyemiz anahtar kelimeye link vermeniz. Mesela bu konuyla alakalı şu yazımızı okuyun deyip link vermektense bu konuyla alakalı … başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz deyip ilgili yere direk başlığı yazın. Yukarıda olduğu gibi 🙂

Tüm kurguyu doğal bir şekilde yapın ve her zaman kendinizi kullanıcı yerine koyarak değerlendirin.

Bu Yazıya Siz De Katılın