Sosyal Medya Paylaşım Saatleri

Sosyal Medya Paylaşım Saatleri
  • 23
    Ara

Sosyal medya kullanımının artık webin büyük bir bölümünü oluşturduğu aşikar. Fakat bu kullanım esnasında sosyal medya paylaşım saatlerini doğru belirlemek daha verimli bir kullanım sunacaktır. Her sosyal medya platformu için ayrı zaman dilimleri olduğu gibi aynı zaman dilimlerine denk gelen yoğunluk da bulunuyor.

Özellikle kurumsal anlamda bir prestije ve sosyal medyada büyümeyi hedefleyenler için bu paylaşım saatleri oldukça önemli. Paylaşımlar yapılırken günü iki bölümde değerlendirmekde büyük fayda var. Aşağıda sizlerle sosyal medya sitelerinde yoğunluğun olduğu saatlere göre sosyal medya paylaşımlarınızı belirleyebileceğiniz zaman dilimlerini paylaşıyoruz.

Paylaşım Saatleri Neden Önemli ?

Yukarıda bahsettiğimiz açıklamalar illa bu saatler arasında paylaşım yapın demek değil elbette. Paylaşım saatlerinin önemli olmasının sebebi kullanımın yoğunluğundan kaynaklanıyor. Fakat bazı lokal sayfalarda kullanıcı kitlesi tam tersine bir tepki verebiliyor. Örneğin öğrenci grubunu ilgilendiren bir oyun sayfanız varsa paylaşımın akşam saatlerinde yapılması daha fazla verim sağlayabilir. Bu nedenle saatler global istatistiklere göre düzenlenmiştir belirtelim.

Öğleden önce ;
Google+’da içeriklerinizi yayınlamak için en ideal saat aralığı 10 ile 13.30 arası,
Linkedin’de paylaşım için 9 ile 13:00 arası,
Pinterest paylaşımları için en iyi saat 11.30 ile 13.30 arası,
Facebook paylaşımları için ise 11 ile 12 arası ideal zaman olarak belirtilebilir.

Öğleden sonra ise bu durum çok uzaklara gitmiyor ;
Facebook paylaşımları için en uygun zaman dilimi saat  13 – 16 arası (dolayısıyla Facebook 11 ile 16 arası yoğun kullanılan platform olarak göze çarpıyor.)
Instagram için seçmeniz gereken paylaşım saati 14 ile 23 arası,
Pinterest için saat 16 ile 22 arası tavsiye edilen saat dilimleri arasında yer alıyor.

Twitter için ise durum biraz farklı denilebilir. 11 gibi başlayan kullanım yoğunluğu 16’ya kadar yoğun bir şekilde devam etmekte. Dolayısıyla günün tam ortasında insanların Twitter kullanımına yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

Sosyal medya paylaşımlarımızda ise – şayet bunu kurumsal anlamda gerçekleştiriyorsanız – insanları web sitenize çekmek adına sürekli onlara bilgi aktarımı yapmamanız gerekiyor açıkcası. Bilgi paylaşımlarınızın arasında mizah, farklı bilgiler (özlü sözler de bunun içine girebilir) paylaşarak bir etkileşim oluşturabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın