Sosyal Medya Pazarlaması İçin İpuçları

Sosyal Medya Pazarlaması İçin İpuçları
  • 21
    May

İnternet ile tanışan işletmelerin web tasarım hizmetinın yanı sıra sosyal medya pazarlaması ve SEO hizmeti alması gereklilikler arasında yer alıyor. Her firma rekabetini kaybetmek istemiyorsa sosyal medyada yer almak durumunda artık. Fakat sosyal medyada varolmak sadece hesaplarınızın açılmış olması değil elbette. Aktif olarak kullanmak daha doğrusu doğru kullanmak gerekiyor. Sosyal medya pazarlamasını doğru yapabilmek için bir kaç ipucunu sizlerle paylaşıyor olacağız.

İnternet üzerinden yapılan tüm çalışmalarda insanlarla iletişim kurulabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden marka değerinizi artırmak için onlara değer vermeniz gerektiğini unutmayın.

Ulaşılabilir Olun

Bazı sosyal medya pazarlama uzmanları müşterilerinize karşı gizemli bir hava oluşturmaktan falan bahseder. Katılmıyoruz. Müşterilerinizin size çok rahat bir şekilde ulaşabilmesini sağlayın. Bunun yanı sıra onlar için kampanyalar düzenleyin, promosyonlar verin ve yarışmalar yapın. Diyaloğunuz hiç kopmasın.

E-Posta Abonelerinizi Artırın

Müşterilerinizin web sitenizde olan değişiklikleri öğrenebilmesi, kampanyalardan haberdar olabilmesi için mail listesi kullanın. Fakat bu noktada şunu belirtelim, çok sık kullanıcılara mail göndererek onları boğmayın. Onların işine yarayacak bilgileri onlarla paylaşın.

Doğru Zamanlamaya Dikkat

Sosyal medyanın aktif olarak kullanılması beraberinde bazı istatistikleri de getirdi. Sosyal ağların hangi gün ve hangi saatler arasında daha yoğun kullanıldığına dikkat ederek paylaşımlarınızı bu zaman dilimleri içinde yapmaya çalışın. Genel olarak Google+ için 09:30 – 11:15, Twitter için 12:50 – 15:30, Facebook için 12:00 – 16:00, Tumblr için 18:00 – 23:00, Instagram için 16:30 – 19:00, Pinterest için de 20:00 – 24:00 saatleri arası yoğun kullanılan saatler olarak biliniyor. Tabi bu saatler sektörel farklılıklardan etkilenebilir. Deneyerek doğru saat dilimini bulabilirsiniz.

Doğru Platformu Seçin

Paylaşacağınız her veri için farklı platformlar daha avantajlı olabilir. Örneğin ayakkabı satıyorsanız bunu Twitter’dan duyurmaya çalışmak pek doğru olmaz. Instagram veya Pinterest yani görsele ağırlık veren sosyal mecralar seçmek daha doğru olur. İş hayatıyla alakalı bir kampanya varsa Linkedin tercihi mesela daha doğru olur. Bayanları veya erkekleri ilgilendiren bilgilendirmeler için bile sosyal ağlar farkedebilir. Örneğin Istagramı bayanlar daha fazla kullanıyor.

Kısacası sosyal medya pazarlaması için temel nokta doğru müşteriye doğru ortamda ulaşarak doğru bilgiyi vermek. Bu noktada ufak bir tavsiye; sosyal medya pazarlaması uzmanlık ister. Bu yüzden web tasarım ajansı ile çalışmayı düşünüyorsanız mutlaka sosyal medya pazarlaması ile alakalı birimi olan bir ajansla çalışın. Aksi durumda bir uzmanı istihdam etmenizde fayda var.

Bu Yazıya Siz De Katılın