SSL Sertifikası Nedir ?

SSL Sertifikası Nedir ?
  • 2
    Haz

SSL kelime anlamı olarak Secure Socket Layer yani Güvenli Soket Katmanı anlamına geliyor. Genellikle websitelerinde veri şifreleme işlemleri için kullanılmakta. Ama genel kullanım yoğunluğu e-ticaret siteleri ve finansal işlem yapan banka veya factoring sitelerindedir.

E Ticaret sitelerinde özellikle bankalar tarafından istenilen SSL sertifikası alışveriş esnasında kullanıcı bilgilerinin güvenliği için önemli bir kriterdir. Temelde 3 farklı tipte SSL sertifikası vardır.

  • Domain SSL
  • Organization SSL
  • Extended SSL

Bu 3 sertifika tipinini farklılığı güvenlik seviyeleridir. Örneğin standart bir e-ticaret sitesinde Domain SSL kullanılırken bir banka sitesinde Organization SSL kullanıldığı yoğun görülür. Extended SSL’e sahip olan bir websitesi henüz Türkiye’de karşımıza çıkmadı ya da biz dikkat etmedik fakat yurtdışında bu tip örneklere nadiren de olsa rastlamak mümkün.

Bu arada yazıyı bitirmeden şunu söyleyelim; SSL in bir güvenlik olduğunu ve siteye bir güven kazandırdığı doğrudur. Şimdi bazı webmaster arkadaşların aklına şu gelebilir: “Sitenin güvenilir olması SEO çalışmasında prestij kazandırabilir, bu yüzden SSL alalım.” Google forumlarında bununla alakalı söylentilerin varlığı doğrudur. Fakat bu konuda net bir açıklama henüz yok. Uygulamalara bakıldığında ise bir faydası olmadığı görünüyor. Hatta teknik olarak doğru uygulanmadığında zararı da olabiliyor. Standart web siteler için ssl alma konusunda bir düşünceniz varsa biraz daha sabretmekte fayda var.

Bu Yazıya Siz De Katılın