SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

SSL Sertifikasının SEO'ya Etkisi
  • 8
    Tem

SSL sertifikalarının e-ticaret sitelerinde kullanıldığından daha önce bahsettik. Bu güvenlik yönteminin son dönemlerde kurumsal sitelerde de kullanılmaya başlandığı görülüyor. Peki web tasarım hizmeti kapsamında SSL sertifikasının kurumsal sitelerde kullanılmasının ne gibi artıları var ? SSL Sertifikasının SEO’ya etkisi nedir ?

SSL Sertifikasının Artıları

Web sitesinde güvenlik sertifikasının olması kullanıcı gözünde de arama motoru gözünde de o web sitesinini güvenilir olduğu hissini mutlaka veriyor. Bu nedenle hiçbir amacı olmasa bile bir web sitesinin kurumsal veya marka değeri için bu şekilde bir güvenlik sertifikasına sahip olabilir.

SSL Sertifikası ve SEO

Aslında bu konuyu tam anlatabilmek için tarihi biraz geriye almamız gerekiyor. 6 Ağustos 2014’te Google’ın yayınladığı “HTTPS is a ranking signal” isimli yazıda güvenlik sertifikasının bir sıralama kriteri olacağından bahsedilmişti. Fakat 2014’te ve takip eden yılda firmalar ve web tasarımcılar açısından bu çok da fazla dikkate alınmadı. Fakat bunu dikkate alan firmaların aldığı olumlu sonuçlar linklerin https’ye dönmesine sebep oldu.

Son 2 yılda SSL sertifikası kullanan web sitelerinin sayısı %30 arttı. Bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Güvenlik sertifikası artık Google’ın gözünde bir kriter. Bu kriterin çok güçlü olmadığı görülse de güçlenme ihtimalinin üzerinde durarak web sitelerinin https’ye dönüş yapması gerekiyor. Bu geçiş işlemi Google’daki linklerinizin durumu incelenerek gerçekleştirilmeli. Bu nedenle profesyonel destek almanızı öneriyorum. Bazı web sitelerinde bu geçiş için doğru zamanı seçmek zarar görmemek adına çok önemli.

Bu Yazıya Siz De Katılın