Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim ?

Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim ?
  • 25
    Ara

Merhaba;
Web tasarım ajansına bir internet sitesi yaptırdım 3 yıl önce. Firma artık bu sektörde hizmet vermiyor. Sitem son zamanlarda yavaşlama başladı. Biz altyapıda güncelleme yaparken hata mı yaptık ya da bunun farklı bir yolu var mıdır hızlandırmak için ? İnternette yazanların çoğunu denedim ama malesef sonuç vermedi.

Gönderen : Sami Öztürk  Tarih : 24/12/2015


Sami bey merhaba ;
İnternet sitesinin yavaş olması bir çok nedene bağlı olabilir. Bu yavaşlık sunucu kaynaklı olabileceği gibi sistemsel problemlerden ötürü de olabilir. Öncelikle sunucu hizmeti aldığınız firmayla görüşüp herhangi bir problem olup olmadığını sorun. Bazen geçici dos saldırılarından veya sunucu teknik değişikliklerden dolayı kopukluklar veya yavaşlamalar söz konusu olabilir. Şayet hosting tarafında bir problem yoksa site hızınızı ölçün. Bunun için en sağlıklı kaynan Google Insight servisidir. Buraya tıklayarak açılan sayfadaki satıra web sitenizin adını yazın ve analiz et butonuna tıklayın. Sistem web sitenizi analiz ederek mobil ve masaüstü bilgisayarlar için hız değerinizi size verir. Şayet bu oranlar %75’in altındaysa siteniz yavaştır ve alt kısımda belirtilen teknik düzenlemeleri yapmanız gerekir. Fakat iki değer de %80’in üzerindeyse hızlı denilebilecek bir web siteniz var diyebiliriz. Site hızlandırma için gerekli düzenlemelerin haricinde bellekleme, gzip kullanma gibi teknik uygulamaları da site hızınızı artırmak için kullanabilirsiniz.

Hangi yazılım altyapısını kullandığınızı belirtmediğiniz için biraz genel bir cevap olmak zorunda kaldı. Bu denemeleri yaptıktan sonra da çözüm bulamamışsanız bizimle tekrar iletişime geçip teknik destek de alabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın