Web Siteniz Kullanıcı Dostu Mu?

Web Siteniz Kullanıcı Dostu Mu?
  • 15
    Eki

Kitaplıkları dolaşırken elinize bir kitap aldınız. İlk baktığınız şey kapağı. Ne hissettirirse size ona göre içeriğine bakmaya karar verirsiniz genelde. Fakat çoğu zaman sadece kapağına bakarak o kitapla aranızda bir bağ kuramazsınız. Bunun için içeriğini okumanız gerekiyor.

Web siteleri de özetle böyledir. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların çoğu öncelikle sitenin tasarımı, sadeliği ve erişilebilirliğine dikkat edip sonra içerisinde aradığı şeyi bulmaya çalışır. Bakın bu 3 madde önemli. Siz de web sitenizin kullanıcı dostu olarak görünmesini istiyorsanız bunlara dikkat etmek durumundasınız.

Bir önceki yazımızda Google dostu web tasarımdan bahsetmiştik. Orda söylediğimiz birşey vardı ; şayet sitenizin Google dostu bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız onu ziyaretçilerinize göre ayarlamalısınız. Peki kullanıcı dostu web sitesi yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

– Sadelik
Ziyaretçi sitenize girdiğinde bir karmaşa varsa ve aradığını bulamayacağını hissediyorsa sitede çok fazla vakit geçirmeyecektir. Ortada bir karmaşa yoksa fakat ziyaretçi istediği bilgiye 5-6 tıklama sonunda ulaşıyorsa yine sizinle vakit harcamayacaktır. Sade olun ve karmaşadan uzak durun.

– Erişilebilirilik
Ziyaretçi sizinle alakalı bilgiye, iletişim bilgilerinize, açılış ve kapanış saatlerinize en kısa yoldan ulaşabilmeli. Aradığı içeriğe en kısa yoldan erişebilmeli. Bu gerek arama kutucuklarıyla gerekse de düzgün menü yapısıyla mümkündür.

– Mobil Uyumluluk
Son dönemde önemli kriterler arasına giren bu başlık mobil kullanım oranının gün geçtikçe yükselmesine paralel olarak önem kazanmaya devam ediyor. Web sitenize mobil cihazlara uyumlu tasarıma mutlaka sahip olmalı

Bu maddelerin haricinde önemli bir nokta da şu ; özgün içerik üretin. Bir ziyaretçi sitenize girdiğinde varolan içerik sadece size özgünolsun, sizin kaleminizden çıksın. Kopya içerikle uzun vadede yatırım ve kullanıcının sitede daha uzun kalmasını hedefleyemezsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın