Web Sitenizde Yapılacaklar Listesi

Web Sitenizde Yapılacaklar Listesi
  • 26
    Eki

Web tasarım hizmetini alan birçok müşteri web sitesinde olması gerekenleri hizmet aldıkları web tasarım firmasına bırakıyor. Teknik bilgi sahibi olmamanın da elbette bunda etkisi var. Bundan sonraki süreçte de web site sahibi siteyi yönetirken dikkat etmesi gerekenler var elbette. Bunların tamamını web sitenizde yapılacaklar listesi başlığında topluyoruz. Tabi bu maddelerden bazıları web tasarım ajansını ilgilendiriyor.

1 – Linkleriniz SEO Uyumlu Olmalı

Bu kısım yazılım firmasını ilgilendiriyor. Link yapısı ise tarafınızdan kontrol edilebilir. Olması gereken link yapısı ise ….siteadi.com/link-bu-sekilde-olmali. Yani içeriğinizin başlığı neyse linki de o şekilde olmalı. Link ana domaine ne kadar yakınsa o kadar faydalıdır.

2 – Doğru Görsel Kullanılmalı

Mesela 300-400 kelimelik bir makale yazdınız. Düz bir makale olarak bunu yayınlamadan önce makale ile uyumlu bir kaç tane fotoğraf eklemenizde fayda var. Bu fotoğrafları eklerken de alt etiketini unutmayın.

3 – Önemli Sitelere Bağlantı Vermekten Korkmayın

Bir web sitesinden dışarıya verilen bağlantılar her zaman önemli. Fakat bu bağlantılar sizi olumlu da olumsuz da etkileyebilir. Dışarıya verdiğiniz bağlantılarda özellikle edu.tr, gov.tr gibi uzantılara link vermenizde fayda var. Tabi bu nokta da bilgi anlamında dünya çapında bilinirliği olan popüler sitelere de link verebilirsiniz.

4 – Başlıkta ve İçerikte Anahtar Kelimeniz Geçsin

Yazı yazarken başlığınızı Google için değil kullanıcı için ayarlayın. İlk kelimede konunun ana hedefi geçerse daha iyi olur. Bunun haricinde içeriği eklerken ilk 100-200 kelime içinde anahtar kelimenizin bulunması önemli. Başlık seçiminde ilgi çekici etkiketler kullanmanızda fayda var.

5 – Sosyal Paylaşımı Kolaylaştırın

Yazılarınızı beğenen insanların arkadaşları ile bu yazıyı paylaşmasını kolaylaştırın. Bunun için sosyal paylaşım butonları ekleyin. Son dönemlerde whatsapp da bu eklenen butonların arasında göze çarpıyor. Sosyal medyanın yanı sıra whatsapp’ı ve mail gönderim butonlarını da eklemenizde fayda var.

6 – Uzun İçerikler Paylaşın

Fakat uzun içerik yazacağım diye boş şeyler yazmayın. Anahtar kelimelerle doldurmayın sitenin içini. Kullanıcıyı sıkmayacak bir kurguda yazılarınızı yazın. Resmi bir kurum değilseniz çok resmi bir dil kullanmayı açıkcası biz tercih etmiyoruz.

Web sitenizde yapılacaklar listesi bu 6 maddeyle elbette sınırlı değil. Bunun tasarımsal tarafına henüz girmedik. Ama ziyaretçi memnuniyetini sağlamak için içerik önemli bir nokta ve bunun için içeriği şekillendirirken dikkat edilmesi gerekenler de oldukça önemli. Tekrar tekrar söylüyoruz : Sitenizi arama motorlarını için değil ziyaretçileriniz için hazırlayın.

Bu Yazıya Siz De Katılın