Web Sitenizdeki Spam Trafiği Engelleme

Web Sitenizdeki Spam Trafiği Engelleme
  • 8
    Şub

Tüm web tasarım ve yazılım işlemleri bitip web siteniz yayına girdikten sonra incelenmesi gereken noktalardan bir tanesi de trafiğin kontrol edilmesidir. Bu işlemin yapılmasının amacı sitenize gelen gerçek ziyaretçiyi spam ziyaretçilerden ayırarak gerçek verilere ulaşmak. Bu verilere ulaştığınızda ise sitenizde ziyaretçilerin hangi sayfaları gezdiğini, ortalama ne kadar zaman geçirdiğini, web sitenize hangi kanallardan geldiğini ve bundan daha fazlasını ölçebilirsiniz.

Web tasarım ile spam ziyaretçinin engellenmesinin bağdaştığı nokta ise gerçek verilere göre site içindeki düzenlemeyi şekillendirme fırsatı bulmanızdır. Web sitenizdeki spam trafiği engellemenin birden fazla yolu bulunuyor.

FTP içerisinde bulunan .htaccess dosyası ile engelleme
.htaccess dosyasının spam trafiği engellemenin yanı sıra link yapılarına müdahale etme, sitenizi hızlandırma gibi noktalarda da size faydası var. Bu dosya üzerinden gelen ziyaretçiyi engellemek için aşağıdaki kodu yazmanız yeterli. Tabi bu noktada spamın geldiği ipyi bilmeniz gerekiyor.deny from 101.201.104.14

Google Analytics ile spam engelleme
Web sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını ölçebileceğiniz en net araçlardan birisi Analytics. Bu araç aynı zamanda spam trafiği engelleme noktasında bize yardımcı olabiliyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google Analytics -> Yönetici -> Ayarları Görüntüle -> “Bilinen botlar ve örümceklerden gelen tüm isabetleri hariç tut” yolunu izleyerek gelen spam ziyaretçiyi engelleyebilrisiniz.

Yukarıdaki iki yol (özellikle birincisi) gelen spam trafiği engellemedeki en etkili yollardır. Bunun dışında sunucu üzerinden  de ip engellemesi yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda da hosting sağlayıcınızla görüşüp kullandığınız panelde bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın