Web Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz ?

Web Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz ?
  • 8
    Eki

Web tasarım çalışması yapılırken web sitesinin yapısı aynı zamanda arama motorlarını için de uyumlu olması gerekiyor. Bu çalışmanın genel adı da optimize olarak geçiyor bu alanda. Peki bir web sitesini optimize etmek için hangi maddelere dikkat etmeliyiz ? Optimize ederken hataları nasıl belirleyebiliriz ? Bu konuda kullanılan araçlar var mı ? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulacağız.

Site içerisinde optimize ederken link yapısı, açıklama bölümleri, resim optimizasyonu gibi noktaları daha önceki yazılarımızda detaylıca bahsettik. Sağ üstteki aramadan ulaşabilirsiniz. 🙂 Bunların haricinde web tasarım aşamasında bazı yol göstericilerle de bu optimzasyon daha da profesyonelleştirilebilir. Aşağıdaki maddeler de daha çok bu optimizasyonla alakalı.

  • Arama terimlerini, bölgesel trendleri belirlemek için Google Trendler aracını kullanabilirsiniz. Böylece hedefi belirleme konusunda biraz daha durumunuzu netleştirebilirsiniz. Buradan erişim sağlayabilirsiniz : https://www.google.com/trends/?hl=tr
  • Google araçları içinde Anahtar kelime planlayıcı aracını kullanarak kelimelerin arama hacimlerini ölçebilir ve sitenizin genel yoğunluğunu bu kelime veya kelimelere göre düzenleyebilirsiniz. Analiz için https://adwords.google.com/KeywordPlanner?hl=tr linkinden faydalanabilirsiniz.
  • W3 hataları web sitesinin görünmeyen yüzü. Bu konuda sitenin html kodlarında varolan hataları tesbit edip giderebilirsiniz. Bunun için sitenizi https://validator.w3.org/ adresinden analiz ettirebilir ve hataları görebilirsiniz.
  • Mobil uyumlu bir web sitesi artık olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu nedenle https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr linkinden mobil uyumluluk testini yapın ve hatalar varsa giderin.
  • Bir web sitesinin hızlı olması sitenin tüm yapısının optimize edilmesiyle direk alakalı. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr linkinden site hız testi yapabilir görünen hataları da manuel olarak giderebilirsiniz.
  • Bu maddeyi ilerleyen dönemde daha detaylı olarak açıklayacağız ama şimdilik bilgi olarak dursun. https://www.google.com/webmasters/tools/home?hl=tr linki üzerinden kaydettiğiniz web sitesinde meydana gelen link hataları gibi bir çok işlemi kontrol edip müdahale ederek düzeltebilirsiniz.

Yukarıdaki maddeler genelde görünmeyen ama oldukça önemli olan maddeler. Web tasarım projesinin başından sonuna dikkate alınmalı ve oranlar minimal düzeye indirilmeli.

Bu Yazıya Siz De Katılın