Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli
  • 27
    May

Gelişen ticari hayatta artık her firmanın bir internet sitesine sahip olması neredeyse zorunluluk haline geldi. Mesela İstanbul web tasarım sektörü amatörüyle profesyoneliyle çok geniş bir sektör. Bu nedenle yapılan işler bazen kalitesiz olabiliyor ve uzun soluklu olmuyor malesef. Bu nedenle yapım aşamasında bir web sitesinde nelere dikkat edilmeli sorusunu maddelerle açıklayalım.

Tasarım Önemli

Tasarım kısmına iki aşamada bakmak gerekiyor. Birincisi görsel, ikincisi fonksiyonel açıdan. Görsel açıdan bakıldığında yapılan sitenin müşteriyi rahatsız etmeyecek tasarımda olması gerekiyor. Yani kullanıcı web sitesini ziyaret ettiğinde gözü rahatsız eden bir tasarımla karşılaşmamalı. Bunun yanı sıra bulunduğu sektörün renklerini veya kurumsal renkleri çok iyi tonlamak gerekiyor. Fonksiyonel açıdan baktığımızda ise yeni nesil teknolojilerle hazırlanmalı. Mobil ve tablet uyumlu halde yapılan tasarımların hem kullanıcı hem arama motorları gözünde daha tercih edilebilir olduğunu artık biliyoruz.

Görsellerin Kalitesi

Web sitesinde bulunan görsellerin kalitesi siteyi de kaliteli gösteriyor elbette. Bozuk görseller prestijinize zarar verdiği gibi kullanıcıya da çekici gelmeyecektir. Bu nedenle görsel seçerken kaliteli görsellerden şaşmayın. Yüksek boyutlu görsellerin sitenizi yavaşlatma ihtimalini de göz önünde bulundurun. Görsellerin optimizasyonu ile alakalı daha önce yazdığımız Resim Optimizasyonu içeriğine göz atabilirsiniz.

İçerik Tasarımı

Web sitesinizde bulunan içeriğin tasarımı da oldukça önemli. Herhangi bir kurumsal sayfa veya ürün sayfasını müşteri incelediğinde sadece yazı görmek pek de tercih edilen bir durum değil. Yazıyı destekleyen görseller de mutlaka olmalı. Ayrıca yazının font seçimi de ziyaretçinin sitede kalması açısından önemli. Okunabilir ve yormayan fontları seçmeye özen gösterin.

İletişim Bilgileri ve Referanslar

Kurumsal bir web sitesinde iletişim bilgilerinin yokluğu o siteden hemen çıkılmasına ve tekrar ziyaret edilmemesine sebep olabilir. Çünkü ziyaretçiler karşılarında güvenilir bir muhatap bulmak istiyorlar. Peki iletişim bilgilerimiz var yeterli mi ? Değil. Paylaşabiliyorsanız hizmet sunduğunuz referansları paylaşarak ziyaretçilerinize bizi müşterilerimize sorun diyebilmelisiniz.

Kısacası;
Web sitenizi ziyaretçiye güven verebilmek adına hazırlamanız ve kullanıcıların taleplerini dikkate almanız gerekiyor. Yani ziyaretçi bazlı bir site hazırlamalısınız. Süreç içinde zaten gelen talepler doğrultusunda gelişimler sağlanabiliyor. Örneğin Probilis’in Soru – Cevap bölümü gelen talepler doğrultusunda açıldı.

Bu Yazıya Siz De Katılın