Web Tasarım Süreçleri

Web Tasarım Süreçleri
  • 1
    Ara

Web tasarım çalışmaları başlamadan önce aslında çok da dikkat edilmeyen bir süreç de beraberinde başlar. Bu yazımızda bir web sitesinin yapım aşamasında nasıl bir süreç geçtiğine göz atacağız. Genellikle  firmalarda görebileceğiniz bu süreç “amatörler” tarafından “hallederiz abi” şeklinde açıklanmakta.

Teklif Aşaması
Bu aşamada firma tarafından, müşteriden gelen talepler ana hatları ile incelenerek ortaya bir fiyat çıkarılır ve bu müşteriye iletilir. Fiyatın onaylanması halinde süreç aşağıdaki şekilde devam eder.

Projelendirme
Bu aşamada istenilen web sitesinin sayfasal ve fonksiyonel bazda detayları ele alanır. Kaç sayfa olacağı, kullanılacak tasarımsal yapı, iletişim veya teklif amacıyla kullanılacak olan form bilgileri gibi detay bilgiler bu aşamada not edilir. Tabi bu noktada müşteri tarafından sağlanılması gereken içerik, logo ve görseller de hazırlanır.

Kullanılacak Teknoloji
Bu kısmın detayına çok fazla girmeyeceğim. Ama şunu bilmek gerekir; her teknoloji her websitesi için uygun değildir. Statik siteler için kullanılan teknoloji ile adwords ya da SEO hedefi olan bir web sitesi için kullanılacak altyapı aynı değildir. Bu nedenle projelendirmeden sonra amaca göre teknoloji seçimi yapılır.

Tasarım Aşaması
Projelendirme kısmında alınan verilere göre web sitesinin ana sayfa ve iç sayfa tasarımları hazırlanır. Tasarımlar müşterinin renklerine ve kurumsal kimliğine göre dizayn edilmelidir. Projelendirme aşamasında karar verilen logo ve görseller bu aşamada kullanılarak tasarım tamamlanır.

Yazılım Aşaması
Şayet web tasarım statik yapılmayacaksa, dinamik altyapılar için belirlenen teknolojiyle yazılımsal çalışmalar yapılır. Yönetim paneli gibi fonksiyonel altyapılar bu aşamada hazırlanır.

Test Süreci
Tasarım ve yazılım bittikten sonra sunucu ortamında web sitesi test edilir. Bu noktada müşteri tarafından da kontrol edilen web sitesi onaydan sonra yayın hayatına başlar.

Yayınlanma ve Yayın Sonrası Hizmetler
Web sitesi yapıldı, yayınlandı. Peki iş bitti mi ? Tabi ki hayır. Web sitesinin ilerleyen dönemlerde altyapısal güncellemeleri firma tarafından belirli peryodik süreçlerde kontrol edilir. Müşteri tarafından bu hizmet talep edilmezse, gerekli sistem bilgileri müşteriye teslim edilerek proje sonlandırılır.

Profesyonel web tasarım hizmetlerinde izlenilen sürecin ana hatları yukarıdaki şekildedir. Bazen proje bazlı değişiklikler bu süreçte bazı aşamaların geçilmesine veya bir-iki aşama daha eklenmesine neden olabilir. Siz de web tasarım yaptırırken yukarıdaki süreçlerin doğru işlediğinden ve proje bitiminde istediğiniz fonskiyonların düzgün çalıştığından emin olun.

Web tasarım sektörü emek yoğun bir sektör olduğu için, size sunulan hizmet ve teknik destek altyapısı oldukça önemlidir. Hizmet aldığınız firma veya şahıslardan bu konuda garanti almanız da aynı öneme sahiptir.

Bu Yazıya Siz De Katılın