Web Tasarım Terimleri

Web Tasarım Terimleri
  • 22
    Ağu

Bu çok meşhur olan plaza dili videosundan sonra ofis içinde web tasarım dili kullanmamaya karar versek de alışkanlıklardan ötürü tam anlamı ile henüz kurtulabilmiş değiliz. Biz bundan kurtulana kadar gerek müşterilerimizle gerekse de müşteri adaylarımızla konuşurken kullanılan terimler başta olmak üzere web tasarım dünyasında yer alan ve sık kullanılan terimleri sıralayalım istedik.

Bu çalışmalayı yaparken aklımıza gelenleri yazdık. Bunların haricinde atladığımız bir terim veya kelime/kelime grubu varsa bize bildirmenizi rica ediyoruz.

PHP : Personal Home Page anlamına gelir. Bir yazılım diline verilen addır. Esnek olması ve bir çok içerik yönetim sistemi tarafından kullanılması tercih edilebilirliğini yükseltiyor.

BANNER : Web tasarımda sayfa tasarlanırken reklamlar için ayrılan alanlara verilen genel addır. Boyutları tasarıma göre farklılık gösterebilir ve her tasarımın farklı noktalarında bulunabiliriler.

SEO : Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu. Bir web sitesinin Google’da üst sıralara yükselmesi için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların tümüne verilen isimdir. Bakmayın böyle kısa anlattığımıza aslında önemli bir konu.

CSS : Cascading Style Sheets Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları olarak bilinir. Bir web sitesinin tasarımsal kodları diyebiliriz. Renkler, font büyüklükleri, arkaplanlar gibi öğeler bu yapı ile düzenlenir.

HTML : HyperText Markup Language kısaca Hipermetin işaretleme dili. Şunu belirtelim bu bir yazılım dili değildir. Bir web sitesinin anahatlarını oluşturan betik bir dildir. Olmazsa olmazdır.

BANDWIDTH : Web sitelerinin kullandığı trafiğin global adıdır. Trafik ise web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin sayısı ile yüklenilen sayfa boyutları arasındaki ilişkinin bütünü diyelim kapatalım konuyu 🙂

HOSTING : Web tasarım ve yazılım hizmetinde site dosyalarını barındıran 7/24 açık veri sağlacılardır. Kendi içinde özellik ve kapasitelere göre farklı çeşitleri bulunmaktadır.

DOMAIN : İsim hakkı. www ile başlayan ne ile bittiğinin çok önemli olmadığı isim hakkı. Örn : www.probilsis.com

URL : Link yapısı.

SSL : Güvenlik sertifikası. Genelde e-ticaret sitelerinde son dönemlerde kurumsal sitelerde de görünmeye başlayan veri güvenliği için uygulanan sertifikalardır.

Bu Yazıya Siz De Katılın