Web Tasarım ve Google Adsense İlişkisi

Web Tasarım ve Google Adsense İlişkisi
  • 3
    Şub

Web tasarıma merak saran ve bu noktada reklamlardan para kazanmayı hedefleyen çoğu kimse bir blog açarak bir yerinden başlamayı ilk adım olarak belirliyor genelde. Fakat Google Adsense’e başvurduktan sonra iki tane problemle karşılaşılma ihtimali oldukça yüksek. Birincisi; başvurunuz onaylanmayabilir. İkincisi ise başvurunuz onaylandığı halde hiç tıklama alamıyor olabilirsiniz.

Başvuru onaylanmama ihtimali yeni siteler için yüksek. Çünkü Google artık Adsense hizmetine reklamverenleri de düşünerek bazı kriterler getirdi. Başvuru onay konusu aslında başlı başına bir konu. Ama temel nokta şu; eğer web sitenizi yeni açtıysanız ve içeriğiniz yoksa hemen başvuru yapmayın. Web sitenizin içeriğini geliştirin ve Google’a sitenizin reklam için değil ziyaretçilere faydalı olabilmek için açtığınıza inandırmaya çalışın. Çünkü Google kendi müşterisinin memnuniyetine önem verir.

Sitenizi açtınız zaman geçti, reklam da onaylandı ama halen para kazanamıyorsunuz. Bu noktada web tasarım yaparken bazı detayları gözden kaçırmış olabilirsiniz. Bunların en önemlisi reklam yerleşimi. Reklam yerleşimi yaparken şunu unutmayın; ziyaretçi sayfanıza reklama tıklamaya değil bir bilgiyi bulmaya geliyor. Reklamlar yüzünden bir çok haber sitesinden veya blogdan içeriği bile görmek istemeden çıkmışlığım çoktor. Reklam yerleşimini bu hale getirmeyin. Google bu noktada doğru reklam yerleşimi tavsiyelerini size Adsense panelinden sunuyor. Bu noktaları iyi inceleyerek size en uygun reklam düzenini belirleyip web tasarımı bu şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

Doğru reklam yerleşimini yaptıktan sonra reklamlarınızı ara ara kontrol etmeniz gerekebilir. Çünkü reklamlar sizin sitenizin içeriğiyle alakalı olması gerekiyor. Basit bir örnekle sonlandıralım. Bir turizm siteniz var ve burada turlar, oteller yayınlıyor bunların tanıtımlarını vs yapıyorsunuz. Kullanıcı sizin sitenize niye gelir ? Tur veya otel bakmak için. Peki ben bir oteli incelerken yanda Google reklamı bana farklı bir otelin de reklamını sunarsa benim ona tıklama ihtimalim nedir ? Ama otel değil de bana kamyon lastiğinde yaz indirimi derse ne olur ? İşte tüm bu soruların cevapları açık ve net. Kurguyu bunun üzerine yapmanız gerekiyor. Peki gerçekten kamyon lastiği reklamı çıkar mı derseniz; çıkar. Bunu da reklam urlsi engelleme kısmından engelleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın