Web Tasarım ve Google Adwords

Web Tasarım ve Google Adwords
  • 23
    Kas

Web tasarım altyapıları, yapıları itibari ile sadece bir site sahibi olmak için hazırlanmaz. Etki alanlarında seo ve internet reklamcılığı gibi önemli başlıklar da vardır. Bu yazımızda ise web tasarımın Google Adwords ile ilişkisine göz atacağız.

Bilindiği gibi Adwords tıklama başına maliyetlerle kullanıcılara reklam olanağı sağlayan bir sistem. Bu sistem anahtar kelimelerin kalite puan değerleri ile reklamınıza bir konum belirlemekte. İşte bu noktada kalite puanın etkileyen bir unsur da sizin web siteniz. Anahtar kelimenizin web sitenizle alaka düzeyi kalite puanlarını etkileyen faktörlerin başında gelmekte.

Peki kalite puanını artırmak için web tasarım nasıl yapılmalı ?
Bu noktada iki unsur göz önünde bulundurulmalı. Birincisi reklamın tıklama linkinde müşterinizin gideceği sayfanın uyumu, diğeri ise web sitenizin genel uyumu. Kısa bir örnekle bunu açıklayalım. Bizim reklamdaki hedef kelimemiz sağlık sigortası olsun. Web sitemizin adı da ….sigorta.com. Reklam için özel bir sayfa hazırlamayıp anasayfaya reklamı yönlendiriyorsak ana sayfanın içeriğinin sağlık sigortası ile direk ilişkili olması gerekiyor. Yani yoğunluğun sağlık sigortası üzerine olması gerekir. Böylece reklamdaki anahtar kelimenin sitenizle uyum oranı yüksek olacağı için kalite puanlarınızda artış olacaktır.

Aklınıza şu soru gelebilir. Benim anasayfam sağlık sigortası ile ilişkili ama ben kasko da yapıyorum. Onu da anahtar kelimelerime ekleyip müşteri çekmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Böyle durumlarda her farklı alan için ayrı reklam grubu oluşturulmalı. Kasko için ….sigorta.com/kasko diye bir sayfanız varsa reklam metni linki de bu sayfaya yönlendirilerek kalite puanları yükseltilebilir. Yani her farklı link bir reklam grubu için kullanılabilir.

Web tasarımı Google Adwords’e göre ayarlayacağım diye kullanıcıyı düşünmemezlik etmeyin ama. Bu noktadaki en büyük hata budur. Sitede yaptığınız değişiklikler belki kalite puanınızı artırır fakat siteye gelen müşteri görüntüden rahatsızsa reklamdan gelen müşteri satışa dönüşmez. İnce bir çizgidir bu kısım. İyi ayarlanmalı.

Bu Yazıya Siz De Katılın