Web Tasarım ve Web Yazılımın Farkı

Web Tasarım ve Web Yazılımın Farkı
  • 21
    Şub

Genel bilinenin aksine web tasarım aslında bir web sitesinin sadece tasarımsal kısmıdır. Özellikle yeni nesil web sitelerinde web tasarım ve web yazılım kavramlarını birbirinden ayırmak çok önemli. Bu iki kavramdan kısaca bahsedelim.

Web tasarım bir web sitesinin görüntüsünün tasarlanmasıdır. Bu tasarım aşamasında seçilecek olan renkler, menü konumu, varsa reklam konumu, fontlar ve görsel olan diğer tüm unsurlar detaylı bir şekilde işlenir. Sitenin ana sayfasında yapılan bu tasarım iç sayfalarda da tek tek işlenir. İletişim sayfası ile hakkımızda sayfası farklı görsel tasarımlar gerektirir.

Web yazılım ise bir web sitesinde görünmeyen kısımdır aslında. Özellikle yönetilebilir web sitelerinde mutlaka bir yazılım dili kullanılması gerekir. Web yazılım işinizi kolaylaştıracak işlevlerin yapılması için önemli rol oynar. Örneğin tasarlanan bir web sayfası HTML kodları ile yazıldı ve 7-8 sayfalık statik bir web sitesi oluşturuldu. Menüde bir tane değişiklik yaptığınızda bunu tüm sayfalarda yapmanız gerekir. Yazılım dillerinin olanaklarıyla bunu tek elden yönetebilirsiniz.

Web tasarım için Photoshop, Adobe Illustrator gibi programlar kullanılırken, web yazılım için PHP, ASP gibi yazılım dilleri kullanılır. Kısacası web tasarım ve web yazılım bize göre etle tırnak gibi birbirinden ayrılmayan iki parça. İki alanda da ne kadar iyi olduğunuz internet sitesinin profesyonelliğine yansır.

Bu Yazıya Siz De Katılın