Web Tasarıma Nasıl Başlamalıyım ?

Web Tasarıma Nasıl Başlamalıyım ?
  • 5
    Eyl

Merhaba;
İstanbul’da bir Lise’de web tasarım bölümünde okuyorum. Üniversite hayatımı da bu alan üzerine devam ettirmeyi düşünüyorum. Çevremden duyduğum kadarı ile derslerde okuduklarımızın iş hayatında çok işe yaramadığı söyleniyor. Bir yol çizebilmem için nasıl bir tavsiyede bulunursunuz ? Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderen : Enver F. Duran  Tarih : 04.09.2015


Merhaba Enver bey ;
Bu tarz soruları açıkcası staj döneminde olan öğrencilerden telefonda çok sık duyuyoruz. Sizin vasıtanızla yazılı da cevap vermiş olalım. Öncelikle bu sektörle alakalı Milli Eğitim müfredatını detaylı bir şekilde bilmiyoruz. Fakat gerek lise gerekse de üniversite öğrencisi olan arkadaşlardan aldığımız bilgi çerçevesinde her yazılım dilinden biraz öğretildiği ve böylece yazılım temellerinin öğrenciye aktarıldığı yönünde olduğunu görüyoruz.

Müfredatta geçen eğitimlerde HTML, C#, PHP, MySQL, Java, Asp, Asp.net gibi yazılım ve betik dillerin geçtiğini tahmin ediyoruz. Bu noktada hangi dili seçeceğinize dair bir karar vermeniz gerekiyor.  Bunun yanı sıra masaüstü programlama mı yoksa web programlama alanında mı uzmanlaşacağınıza karar vermeniz hangi dili seçeceğiniz noktasında da size yardımcı olacaktır. Bu biraz da sizin merak ve ilgi duyduğunuz dille alakalı bir durum. Yazılımı sevmiyorum tasarım daha eğlenceli de diyebilirsiniz mesela.

Bunun iş hayatı boyutuna gelirsek de şöyle söyleyebiliriz : İş hayatında başarı demek insan ilişkilerinde başarı, müşteri ilişkilerinde de memnuniyeti doğru yollarla sunmak demek kısaca. Bunun için yazılımın haricinde mutlaka bol kitap okumanızı da – özellikle lise döneminde – şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü derdinizi ne kadar iyi anlatırsanız müşteri isteklerini de o kadar iyi anlayabilirsiniz ve çözüm noktasında müşterinize daha iyi fikirler sunabilirsiniz.

Toparlayacak olursak; bizim sektörümüzün her sektörde olduğu gibi ihtiyaç duyduğu en temel unsur kaliteli bilgiye sahip güvenilir insandır. Bizim personel seçimimizde öncelik güven ve dürüstlüğe dayalıdır. Kaliteli bilgi konusunda ise hiçkimse kusursuz değildir. Bu yüzden gelişime açık olmanız demek kaliteye de yaklaşıyor olmanız anlamına gelir.

Bu sektörde değil başka sektörde de olsanız hiç farketmez. Temel nokta : Kaliteli iş yapın, dürüst olun.

A. Demir
Proje Yöneticisi

Bu Yazıya Siz De Katılın