Web Tasarımda Bu 6 Hataya Dikkat

Web Tasarımda Bu 6 Hataya Dikkat
  • 5
    Haz

Web tasarım, vakit alan ve en ufak noktasına dahi dikkat edilmesi gereken çalışmalar arasında yer alıyor.  Bir web sitesi projesinde doğruları yapmak kadar önemli olan bir nokta da yanlışları yapmamak. İnternette fazlası ile dolaşıyor ve projelerde bulunuyoruz. Son iki yıl içerisinde bu deneyimlerimizden yola çıkarak web sitesinde yapılan hatalardan en yaygın 6 hatayı derledik. Kısa açıklamalarıyla da sizlerle paylaşıyoruz.

Web Tasarım Hatalarına Dikkat

1 – Kullanıcıyı Düşünmeden Hazırlanan Navigasyon

Bunu ilk maddeye yazdık. Çünkü kullanıcının sitede geçirdiği sürede onu en kolay yönlendirecek şey menüdür. Menülerde kullanıcıyı düşünmeden yapılan birbirine girmiş görsel menüler, mobili düşünmeden yapılan java menüler web tasarımda çok önermediğimiz yöntemler. Navigasyon konusunda net sade ve anlaşılabilir olunmasında çok büyük fayda var.

2 – Mobil Uyumsuzluk

Bunu tüm yazılarımızda dile getiriyoruz. Mobil kullanımın artışından dolayı artık her web sitesinin mobil uyumu olması gerekiyor. Uzun vadede mobil tasarıma geçiş yapmayan web siteleri mutlaka kayba uğrayacaktır.

3 – Bozuk Görsel Seçimi & Yazılar

Bir web sitesinin kalitesine doğrudan etki eden unsur kullandığı görsellerde yer alıyor. Kalitesi bozuk olan görselleri kullanmak hem web sitenizin kalitesini hem de firma prestijinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Aynı durum yazılar için de geçerli. Kullanıcının okuyamayacağı küçük boyuttaki veya gereğinden büyük boyuttaki fontlar da bu etkiyi oluşturur.

4 – Gereksiz Uzunluktaki Formlar

Yapı itibari ile formları doldurmayı açıkcası çok sevmiyoruz. Dolayısıyla çok özel formlar hariç standart formlarda gereğinden uzun kullanımı önermiyoruz. Size bilgi olarak ne lazımsa o bilgiyi alın ve formu daha fazla uzatmayın.

5 – İçerikleri PDF olarak Sunulması

Bu kullanımlara geçtiğimiz yıl kurumsal şirketlerde rastladığımız için yazdık. Neyse ki bu yıl o kadar fazla değil. Şöyle ki menüde bir öğeye tıkladığınızda sayfa yerine pdf dosyası açılarak bu şekilde kullanım yapılıyor. Katalogların haricinde site içinde kullanılabilecek içeriklerde bu kullanım oldukça yanlış ve varsa vazgeçilmeli.

6 – Sayfa Yönlendirmeleri

Site içi yönlendirmelerde her tıklamada tarayıcıda yeni sayfa açması kullanıcı açısından çok tercih edilebilir bir durum değil. Webmasterlar bunu web sitesinde daha fazla süre geçirilsin düşüncesiyle yapıyor olabilir ama bu şekilde kullanıcıyı rahatsız ederek bunu sağlamaktansa içeriği güçlendirerek dolaşımı artırmayı hedeflemek daha doğru olacaktır.

Siz de bir web sitesi sahibiyseniz ve yaptırmayı düşünüyorsanız bu hatalara mutlaka dikkat edin. Bununla birlikte web tasarımda yapılan yanlışlar ve en sık yapılan web tasarım hataları yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Siz De Katılın