Web Tasarımda Dönüşüm Oranını Yükseltme

Web Tasarımda Dönüşüm Oranını Yükseltme
 • 13
  Oca

Öncelikle kısaca dönüşüm oranından bahsedelim. Web tasarımda dönüşüm oranı ( Conversion Rate ), web sitenizde planladığınız bir aktiviteyi gerçekleştiren ziyaretçilerin reklam ya da normal yollarla gelen ziyaretçilere yüzdesel oranıdır. Örneğin siz sitenizde %10’luk indirimden faydalanması için kullanıcıdan bir form doldurmasını istiyorsunuz. O gün de sitenize 1000 ziyaretçi girdi ve bunlardan 100 kişi bu formu doldurdu. Bu noktada dönüşüm oranınız %10’dur. Dönüşüm oranı siteye göre farklılık gösterebilir. E-ticaret sitelerinde ortalama %2 iken hizmet sektöründe bu oran daha da yükselebilmektedir.

Peki web tasarımda dönüşüm oranını yükseltmek için neler yapılabilir ?

 • İlgi Çekici Başlıklar Kullanın
  Ziyaretçinizin yaptığınız bir ektinlikten ya da kampanyadan faydalanabilmesi için ilgi çekici içeriğe sahip başlıklar kullanın. Bu başlıkları da web sitenizde göze direk çarpacak şekilde tasarımı bozmadan belirgin hale getirin.
 • Uzatarak Ziyaretçiyi Sıkmayın
  Yukarıda bir örnek vermiştik kampanya için form doldurmayla alakalı. Bu formda siz 15-20 seçenek koyar ve müşteriden detaylı bilgi isterseniz dönüşüm oranınız düşecektir. Çünkü kullanıcı bu kadar maddeyi doldurmaktan sıkılabilir. Bu nedenle sadece size lazım olabilecek ve müşteriye ulaşabileceğiniz kritik bilgileri isteyin.
 • Site İçerisinde Kullanıcının Aradığını Bulmasına Yardımcı Olun
  Bir reklam çalışması sonrasında sitenizde bir spor aleti satıyorsunuz diyelim. Müşteri reklama tıkladı ve sitenize girdi, satın alacağı ürüne direk ulaşabilmesi lazım. Menüden Ürünlerimiz >Spor Aletleri > Futbol > Kramponlar gibi bir yolu izlemek müşterinin sitenizden erken çıkmasına neden olur. Bu nedenle kampanyada satılan ürünü direk ziyaretçinin girdiği sayfada bulundurmanızda fayda var.
 • Renk Etkisini Unutmayın
  Sattığınız ürün ya da hizmeti tanıttığınız sayfanın tasarımsal ve renksel duruşunu çok iyi belirlemeniz lazım. Gücüyle ön plana çıkan bir ürün satacaksanız gücü simgeleyen renkleri, çocuk oyuncakları veya kıyafetleri satacaksanız da buna göre uygun renkleri bulundurmanız çok önemli.
 • Müşteriyi Kandırmayın
  Müşterileriniz sitenize çekmek için orjinal şu marka gözlük diyip sitenize geldikten sonra %60-70 düşük fiyata sahtesini satmayı denemeyin. Eğer sahte satacaksanız imitasyon diye reklam verin. Gelen müşteri böylece o gözlüğün siparişini verecekse de imitasyon olduğunu bilir. Bu şekilde yapılacak uygulamalar markaya ve iş devamlılığına büyük zarar verir.

Toparlayacak olursak web tasarımda geri dönüşüm oranını yükseltmek satış başarısı için çok önemli. Ne kadar iyi reklam metinleriyle reklam verirseniz verin kullanıcı sitenize girdiği zaman yukarıda yazdığımız maddeler mutlaka devreye girer. Bu nedenle kullanıcı deneyimlerini ve taleplerini de göz önünde bulundurarak kampanyanızı daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Bunun yolu da aslında çok basit; müşterilerinize danışın, tavsiyelerini ve fikirlerini sorun. Daha sonra bunu rakamsal olarak bir kağıda dökün. Yanlışlarınız ve doğrularınız net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Bu Yazıya Siz De Katılın