Web Tasarımda Renklerin Etkisi

Web Tasarımda Renklerin Etkisi
  • 18
    Haz

İşin kodlama kısmını bir tarafa bırakalım. Web tasarım deyince insanların aklına gelen ilk şey bir web sitesi, üst tarafta menü altta copyright bilgileri vs. Fakat burada atlamamamız gereken bir nokta var ki o da şu; her ne kadar insanların aklına ilk bu gelse de akıllarından çıkmayan websiteleri mutlaka vardır. Bu da web sitesinin tasarım bütünlüğüyle mümkündür.

Web sitesini akılda kalıcı hale getirmenin aslında temelde iki yolu var. Birincisi düz olan ikincisi de ters olan yol. Tabi bu bizim tabirimiz teknik olarak böyle bir tabir yok.

Öncelikle şunu belirtelim; iş hayatında giydiğiniz takım elbisenin, bindiğiniz arabanın renklerinin nasıl anlamı varsa bir web sitesinin renkleri de anlam taşır. Örneğin butik ve cicili bicili pasta malzemeleri satan bir işyeri sahibi hanımefendi simsiyah bir araba ile her sabah işyerine gelse arabayı kapının önüne çekse ve dükkanı açsa siz de yoldan geçseniz aklınıza ilk ne gelir ? Evet aynı şeyler bizim de aklımıza gelmiyor değil. Ya da tam tersini düşünün bir millet vekilinin eflatun aracı ile TBMM’ye gittiğini. Olur mu öyle şey demeyin biz de biliyoruz olmayacağını.

İşte bu yüzden diyoruz ki web siteleri de renkleri ve tasarımlarıyla bir karaktere bürünür. Yukarıda bahsettiğim düz yol şu; pizzacıysanız web sitenizde ilk tercih edeceğiniz renk nedir ? Turuncu, kırmızı veya tonları. Peki damacana su satıyorsanız kırmızı olur mu ? Buna siz cevap verin. Bu işin düz yolu.

Peki ters yol nedir ? Örneğin çay satışı yapan bir firmasınız. Web sitenize hemen yeşil ve demli çay renklerinizi koyacağınızı duyar gibiyim. Yanlış da değil hani herkes bunu yapıyor.  Fakat bu noktada soğuk ve kış hissi uyandıracak bir tasarımın ortasında, markanızın bardağın kenarından asıldığı, tavşan kanı bir çay etki olarak daha fazla sıcaklık sunar.

Parça bütünü temsil eder. Bu nedenle başta web tasarım olmak üzere reklam çalışmalarının hangisini yaptıracaksanız yaptırın müşterilerinizin hislerine dokunmalısınız. Bu bazen, edebi bir blogda sayfanın üzerinden yavaşça yere düşen solgun bir sonbahar yaprağıyla da mümkündür.

* Tasarımda renklerin bilinçaltında hissettirdiklerine ise bir sonraki yazılarımızda değineceğiz..

Bu Yazıya Siz De Katılın