Web Tasarımda Sayfa Hızının Önemi

Web Tasarımda Sayfa Hızının Önemi
  • 10
    Oca

Kullanıcı deneyiminin arama motorları tarafından daha fazla değerlenmesi ile birlikte web tasarımda sayfa hızının önemi de artık ihmal edilemez bir hale geldi. Sayfa hızını değerlendirirken bunu iki aşamada görmek gerekiyor : Masaüstü ve Mobil. Web sitenizin bu iki platformda da hızlı bir şekilde çalışması ve varolan hataların giderilmiş olması oldukça önemli.

Sayfa Hızındaki Problemleri Nasıl Analiz Edebilirim ?

Bu konuda site hızı testi ile alakalı bir çok araç arama sonuçlarında görebilirsiniz fakat en etkili ve en fazla kullanılan araç Google PageSpeed Insight. Tıklayarak PageSpeedi açın ve web sitenizin adresini ilgili satıra girin. Sonrasında ise bir süre beklemeniz gerekiyor. Analiz bittiğinde hem mobil hem masaüst cihazlar için sayfa hızı raporunuzu size iletiyor olacak.

Bu raporda oranlarınız %80’in üzerinde ve yeşilse başarılı sayılırsınız. Fakat kırmızı alanda yer alıyorsanız hemen rapordaki düzenlemelere bakıp bu hataları gidermeniz gerekiyor.

En Çok Karşılaşılan Hız Hataları

Raporu edindiniz ve kırmızı hatta iseniz en çok çıkan hataları ve kısaca çözümlerini sizlerle paylaşalım. Tabi burada şunu da unutmamak gerekiyor bu hatalarda sağlanan çözümler hem mobili hem de bilgisayar değerlerini olumlu yönde etkiler. Bu nedenle düzenleme işlemi bittikten bir süre sonra tekrar rapor alın.

Resimleri Optimize Edin

Bu başlığın altında sitenizde boyutları büyük olan resimler listesi verilir. Bu resimleri daha küçük boyutlara alarak tekrar ilgili dosyaya gönderin. Büyük resimler yüklenme hızını düşüreceği için küçük boyutta kullanmanızda fayda var.

CCS ve JS Dosyalarını Küçültün

Web tasarımda sayfa hızının önemini olumsuz yönde etkilen bu iki maddeyi bir arada işleyelim. Bu maddelerin altında size linki verilen dosyalar boşluklar, boş satırlar içeren karakterlere sahiptir. Bu nedenle bunların sıkıştırılarak tekrar yüklenmesi gerekiyor.

Oluşturmayı Önleyen JavaScript ve CSS Kodlarını Ekranın Üst Kısmındaki İçerikten Kaldırın

Hemen hemen her web sitesi analizinde bu hatayla karşılaşabilmek mümkün. Hata şu demek ; css ve js dosyalarını sayfanın üstünde (headerda) bulunduruyorsunuz, bunları alt kısma (footera) alın. Bu işlem gerçekleştirilebilir bir işlem fakat bir çok sistemde tasarım hatalarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bu işlemi gerçekleştiriken yedek almanızı öneriyoruz.

Bellekleme Kullanın

Bu sitenizin hızlı yüklenmesi için tarayıcı belleklemesi gibi cache düzenlemelerini içerir. Teknik bilginiz varsa bu konuyu halledebilirsiniz. Yoksa da yedek almadan yine işlem yapmayın veya uzman yardımı alın.

Sonuç olarak web sitemizi hızlandırmak veya yavaşlatmak aslında bizim farketmediğimiz hatalarımız yüzünden olabiliyor. Web tasarım için çok önemli olan bu noktayı da yukarıda sunduğumuz çözümlerle aşabileceğinizi düşünüyoruz. Detaylı bilgi almak için Probilsis ekibini arayabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın