Web Tasarımda SSL Gerekli Mi ?

Web Tasarımda SSL Gerekli Mi ?
  • 11
    Kas

Merhaba;
Firmam için yaptırdığım bir web sitem var. Bunun için SSL Sertifikasına gerek var mıdır ? Gerek varsa bana faydası nedir ? Gerek yoksa zararı var mıdır ?
İyi çalışmalar dilerim.

Gönderen : Kemal Sarıoğlu  Tarih : 11.11.2015


Kemal bey merhaba;
Web sitenizde online satış, herhangi bir sanal pos ile para harekatı yoksa SSL sertifikasına gerek yoktur. SSL sertifikası kullanıcı için özel olan bilgilerin şifrelenerek işlem görmesini sağlar. Bu nedenle standart bir web sitesinin normal standartlarda SSL sertifikasına ihtiyacı yok. Zaten sonradan siz bir alışveriş sistemi veya sanal pos eklemek istediğinizde SSL banka tarafından da istenilecektir. Ama bu şartlarda sitenizde olmasına gerek yok herhangi bir zararı da yok.

Peki e-ticaret yapmadığınız halde web sitesinde SSL sertifikası olsa faydası olur mu diye bir soru gelebilir aklınıza. Sistemin çalışması açısından hiçbir şekilde mahsuru yok. Sadece http ile başlayan linkleriniz https ile başlar. Google açısından olaya baktığımızda ise bazı kesimlerin SSL sertifikasının SEO açısından faydası olduğunu söylüyor bazı kesimler ise bunun bir faydası yok diyor. Bizim bu konudaki düşüncemiz ise şöyle ; teknik olarak şu anda net bir şekilde faydası yok diyemeyiz. Çok büyük faydası var da diyemeyiz. Ama ilerleyen dönemlerde SSL sertifikalı sitelerin Google gözünde daha prestijli ve güvenilir olarak algılanma ihtimali yüksek. Şimdiden yatırım yapmak çok fazla birşey kaybettirmeyeceğini düşünüyoruz.

Detaylı bilgi için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın