Web Tasarımda Yapılan Yanlışlar

Web Tasarımda Yapılan Yanlışlar
  • 21
    Eyl

Web tasarım konusunda doğruları yoğunlukla yapabilmek için nelerin yanlış olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu noktada önemli gördüğümüz bir kaç noktayı hem bu işe yeni başlayanların hem de web site sahiplerinin bilgisi olması açısından paylaşmakta fayda var.

Web sitesi tasarımında projeyi en baştan net bir şekilde doğrular üzerine kurmak yapılacak en doğru adım. Çünkü proje bitmeye yakın veya yapılırken yanlışları düzeltmeye karkarsanız iş daha karmaşık bir hal alıyor ki bu tecrübemizle sabittir. Peki web tasarım yaparken yapılan yanlışlar nelerdir ve nasıl düzeltilmelidir maddeler şeklinde bakalım :

Abartılı tasarımlardan kaçının. Müşterinizi ya da sayfa ziyaretçinizi boğacak ve göz yoracak tasarımlardan kaçının. Daha çok sade ve göz yormayan tasarımlar ziyaretçinizin sitede geçirdiği süreyi uzatmasında etkili rol oynayacaktır.

Mobil tasarımın olmaması. Ziyaretçilerin artık tablet ve cep telefonunu daha yoğun kullanmalarıyla birlikte web sitelerinin mobil versiyonları da oldukça önem kazandı. Bu nedenle web siteniz mutlaka tablete ve cep telefonlarına uyumlu bir tasarıma sahip olmalı.

Kopya içerik yayınlamayın. Özellikle Google gözünde kopya içerik yayınlanmaması çok önemli bir durum. Bu maddeye dikkat etmeniz demek sitenizin özgün olması demek. Özgün siteler de ziyaretçi tarafından her zaman bir adım önde kabul edilir. Kopyala yapıştır içerikleri kaldırarak bu tembellikten kurtulmanızı tavsiye ediyoruz şiddetle.

Çok elzem değilse flash kullanmayın. HTML5’in çıkışından sonra Flash daha geri plana gelse de yine kullanılmakta. Israrla flash isteyen bir projeniz yoksa keyfi olarka flash kullanmayın. Çünkü hem Google hem de yeni nesil akıllı telefonların bazıları Flash konusunda sıkıntılar yaşatabiliyor: Google’ın indexleyememesi, mobil cihazların da oynatamaması gibi.

Web sitesini göncellememek. Ayda bir de olsa web sitenizi güncelleyin. Çünkü sizi takip eden ziyaretçiler sürekli aynı şeylerle karşılaştığında artık sizi takip etmemeye başlayacaktır. Şöyle düşünün Probilsis B.T olarak biz bloga birşeyler yazmasak ziyaretçi bir girer aynı, iki gider aynı, üç girer ki değişen birşey yok artık bizi takip etmeyi bırakır. Aynı durum sizin için de geçerli. Bu blog olmaz da ürün sayfası olur farketmez.

Intro sayfalarını kullanmak. Gelişen web altyapılarıyla birlikte intro sayfaları artık kullanılmamakta. Bunun başlıca sebebi ise Google botunun intro sayfasından sonra site anasayfasını indexleyememesi gösterilebilir.

Bu yanlışlardan kaçınarak web tasarımda önemli olan noktaları yapmaya özen gösterirseniz projeniz mutlaka daha verimli bir hale gelecektir. Maddelerin içerisine eklemedik site içi bir durum olmadığı için ama mutlaka sosyal medyada aktif olmanız gerekiyor. Mükemmel bir siteniz var ama hiç sosyal medya hesabınız yoksa Google size biraz endişeli bir şekilde yaklaşacaktır. İnsanların olduğu yerde siz de olun.

Bu Yazıya Siz De Katılın