Web Tasarımın Tarihçesi

Web Tasarımın Tarihçesi
  • 3
    Şub

Web tasarım kuşkusuz hızla gelişen ve değişen bir sektör. Sürekli yeniliklerin peşinden koşmak ve bu yeniliklerden faydalanarak yeni şeyler üretmek bazen sanıldığından çok daha uzun devam eden bir süreç.

Ofiste çay muhabbetinde ” 20 yıl önce insanlar nasıl web tasarım yapıyordu acaba ” sorusu aslında bu yazıyı paylaşmamıza vesile oldu. Web tasarımın tarihi ile alakalı kısa bir bilgiyi de sizlerle paylaşmış olalım.

1960’lı yılların sonlarına doğru internetin en yoğun kullanıldığı alan telefon şebekesi sistemi üzerinden bilgisayarlar arasında bilgi aktarmaktı. Bu transfer iletim kontrol protokolu/internet protokolu (TCP/IP) aracılığıyla yapılıyordu. Bu aktarım sistemi, İleri seviye Araştırma Projeleri Kurumu tarafından geliştirildi. Sistem ilk başlarda özellikle A.B.D ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilmiş olsa da, ilerleyen dönemlerde bazı üniversiteler tarafından da kullanılmaya başladı.

1969 yılında, Charles Goldfarb, Edward Mosher ve Raymond Lorie gibi dehalar ARPANET’in yanı sıra Genelleştirilmiş İşaretleme Dili (GML) de geliştirdi. GML o günden itibaren, büyük bilgi sistemlerindeki metin yönetiminin kolaylaştırmak için kullanıldı.

1980 yılında, Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) komitesi GML üzerinde çalışmaya başladı ve Standart GML ya da SGML üzerine bir çalışma taslağı yayınladı. Bu yayım daha sonra resmi dairelerde, araştırma şirketlerinde ve okullarda standart sistem olarak kullanıldı. Birkaç yıl sonra, İsviçre’de, Nükleer Parçacık Fiziği Laboratuarında CERN üzerine çalışan Tim Berners Lee adındaki bir bilim adamı, Web sayfalarının yapısını tanımlayabilmek için, Web Sayfası Yazım Dilini (HTML) geliştirdi. Bu HTML versiyonu bozup metne dönüştüren, standart Web sayfası yazım dili prokolü ve tarayıcı programıdır. HTML herhangi bir tablo, grafik, ses, video ve matematik sembollerinde, multimedya resimlerinde ve birçok içerikte kullanıldı. Bugün HTML 5 versiyonuyla işlem gördüğümüz altyapı aslında ilk olarak o günlerde atılmıştı.

Berners-Lee bir çok dökümanın webde yayınlanmasına öncü olan insanlardandır aynı zamanda. Bunun yanı sıra Lee, insanların zihinsel ve duygusal sorgularına karşılık bulabilen internet konseptinin ilk adımını atanlardandır.

Web kavramının en hızlı geliştiği dönem aslında 1980’li yıllara tekabül ediyor. Web tarayıcıları bu dönemlerde sadece belirli yazıları ve karakerleri yansıtabiliyorken bugün responsive web tasarım kavramına kadar gelmiş durumda olay.

Bu Yazıya Siz De Katılın