Web Yazılım’da Kullanılan Editörler

Web Yazılım'da Kullanılan Editörler
  • 27
    Şub

Web sitenizin tasarım çalışması bittikten sonra bu çalışmanın arkaplanının yazılması işlemi başlar. Web yazılım çalışması yapılırken de tıpkı web tasarımda olduğu gibi bazı editörlerden faydalanılarak bu işlem gerçekleştirilir. Her editörün kendine göre avantajları veya dezavantajları bulunabilir. Önemli olan sizin kullanımınıza en uygun olanını seçmektir. Bu web yazılım editörlerine kısaca göz atalım.

Notpad ++
En yaygın bilinen ve kullanılan editörlerdendir. Bildiğimiz not defterinin gelişmiş versiyonu olan bu editör kısayolları ile de yazım hızınızı artırmanızda yardımcı olabiliyor. Ücretsiz yayınlanan ve sürekli geliştirilen editörü kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Dreamwiever
Web tasarım çalışmalarında kullanılan bu editör yazılım çalışmalarında da kullanılabiliyor. Teknik özellikleri gereği iki çalışmayı da aynı anda yürütebildiği için popüler editörler arasında yer alıyor.

PHP Designer
Ücretli olan bu editör PHP dilinde yazılım için kolaylıklar sağlasa da diğer yazılım dillerinde de kod yazmanıza müsade ediyor. Bir çok editörden farklı olarak hatanın olduğu satırı size gösterebiliyor. Zaman olarak tasarruf etmenizi sağlayabilir.

BlueFish Editör
Web yazılım için özel bir editör olan Bluefish Editor, webe özel birçok seçeneği içinde barındırıyor. Bunlar arasında sözdizimi vurgulama (ASP.NET, CSS, HTML, JavaScript, PHP ve fazlasını destekliyor), kod katlama, güçlü arama ve değiştirme araçları, otomatik tamamlama ve biraz daha fazlası.

Bu editörlerin haricinde internette onlarca editör bulabilirsiniz. Editör kullanımında eğer başlangıç aşamsındaysanız tavsiyemiz Notpad++’dır. Bir çok editör kod tamamlama özelliğine sahip olduğundan işin mantığını kavramanız biraz geç olabiliyor. Notpad++’da kodları hep manuel olarak girerek yazım mantığını kısa zamanda çözebilirsiniz. Daha sonrasında isterseniz Notpad++’in bazı özelliklerini açarak kolaylıklar sağlayabilir, isterseniz de farklı bir editör üzerinden devam edebilirsiniz.

Son olarak editör seçiminde yazılım yapacağınız dile göre seçmenizde fayda olduğunu da belirtelim.

Bu Yazıya Siz De Katılın