Web Sitem Google’da Görünmesin

Web Sitem Google'da Görünmesin
  • 14
    Tem

Selamunaleyküm;
Benim bir web sitem var ve sitemin Google’da görünmesini istemiyorum. Yani alt sayfaları da ana sayfası da arandığı zaman çıkmasın istiyorum. Böyle birşey mümkün müdür ?

Gönderen : Mahmut Yılmaz   Tarih : 13.07.2015


Aleykümselam Mahmut bey;
İstediğiniz özellik teknik olarak mümkündür. Bunun iki tane yolu var. Birincisi Google’ın webmaster araçlarına kayıt ettiğinizde siteyi soldaki menüden Google Dizini >> Url’leri Kaldır >> Yeni Bir Kaldırma İsteği Oluştur kısmından anadizin ve diğer linklerinizi ekleyerek Google’dan kaldırabilirsiniz. Fakat bu yöntem çok yaygın olan ya da Google’ın dahi öngördüğü bir yöntem değildir.

2. yöntem ki bu yöntem bizim de tavsiye ettiğimiz ve yaygın olarak kullanılan yöntemdir : robot.txt. Web sitenizin anadizininde bulunan robot.txt dosyasına aşağıdaki kodları yazarak sitenizin anasayfasının çıkmasını engelleyebilirsiniz. Çünkü botlar siteyi ziyaret ettiğinde önce robot.txt dosyasına bakar ve neyi istemiyorsanız onları es geçer.

User-agent: *
Disallow: /
Disallow: /resimler/
Disallow: /muzikler/

Yukarıdaki kodların açıklaması ise şöyle ; 3 tane kriter var Google’in indexlemesini istemediğimiz. Birincisi ” / ” yani ana dizin. İkincisi resimler, üçüncüsü ise muzikler klasörünü Google hiç indexlemesin demektir.

Yukarıda bahsettiğimiz iki yöntem de Google’da sitem çıkmasın isteğinde bulunanların uygulayabileceği temel iki yöntemdir.

Sizin de bir sorunuz varsa, soru cevap bölümünü ziyaret edin.

Bu Yazıya Siz De Katılın