WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir ?
  • 7
    Nis

Son günlerde WhatsApp’a yeni eklenen uçtan uca şifreleme özelliği bir çok kişi tarafından bir bilinmeyen olarak görülüyor. Bu yazımızda WhatsApp uçtan uca şifrelemenin ne olduğundan bahsedelim.

Uçtan uca şifreleme mantığı aslında hepimizin duyduğu görüşmelerin kriptolu bir şekilde şifrelenerek güvenlik altına alınması üzerine kuruludur. Kişisel veri güvenliği açısından önemli bir nokta bu. Open Whisper Systems ile ortak şekilde hazırlanan bu şifreleme sistemi ile yazışmalarınız sadece sizin ve yazıştığınız kişi tarafından görüntülenebiliyor. Son dönemlerde sıkca karşılaşılan güvenlik problemleri nedeniyle WhatsApp’ın böyle bir güvenlik önlemi aldı.

WhatsApp Şifreleme Nasıl Çalışıyor ?

WhatsApp’ta bir arkadaşınızla konuşurken ister çok önemli mesela olsun ister çok basit bir mesele olsun farketmeksizin şifrelenir. Mesela siz ” Naber, ne yapıyorsun ?” yazdığınızda “&24*?_44lk” gibi anlamsız bir karaktere çevirir. Dolayısıyla herhangi birisi sizin konuşmanıza konuşanların telefonları dışında ulaşmaya çalışırsa ekranda göreceği konuşmanın şifrelenmiş halidir.

uctan-uca-sifreleme

Peki Konuşmanın Şifrelendiğini Nasıl Anlarım ?

Üstteki görselde çıkan sarı baloncuğa tıkladığınızda Doğrula diyerek veya WhatsApp kişilerinden kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline tıklayıp “Şifreleme” yazan bölümü seçtiğinide çıkan barkodu arkadaşınıza tarattırabilir ya da barkodun altında çıkan uzun kodu (üstteki resimde en sağda) kıyaslayabilirsiniz. Eğer bu eşleme sonucu bilgiler uyuşuyorsa WhatsApp mesajlarınız güvende demektir.

Şunu da belirtelim : Şu anda bu özellik iOS ve Android kullanıcılarından son sürüm kullananlar tarafından görülebiliyor.

Bu Yazıya Siz De Katılın