Yaş Gruplarına Göre Web Tasarım

Yaş Gruplarına Göre Web Tasarım
  • 10
    Ara

Web tasarımda kullanıcı deneyiminin artık çok önemli olduğunu hep vurguluyoruz. Fakat web sitesinin hitap ettiği kullanıcılara göre bu deneyimin farklılaştığı, dolayısıyla da farklı web tasarım çalışmaları yapılması gerektiğinin de farkında olmamız gerekiyor. Bu nedenle yaş gruplarına göre web sitesinin tasarımında dikkat edeceğimiz noktaları da sizlerle paylaşalım.

Yaş Gruplarına Göre Tasarım Farklılığı

Birçok site tüm kitlelere hitap etse de lokal anlamda hitap kitlesi farklı olan da binlerce web sitesi bulunuyor. Bu nedenle de kullanıcı deneyimine önem veriyorsanız tasarımı da bu kitleye uygun hale getirmelisiniz. Açıkcası bu deneyim 20 yaş altı kullanıcılarda daha fazla gruplanıyor. Aşağıdaki kullanıcı gruplandırmalarını yaşlara göre yaptık. Bu nedenle hitap kitlesi iki grubu da kapsayan tasarımlarda özelliklerin ortak olmasında büyük fayda var.

Yaş Grupları Hangileridir ?

3-6 Yaş Grubu
Şaşırdınız değil mi ? Azımsanmayacak bir kitle bu. Bu grup okuma yazma konusuna çok hakim olmadığı için genelde büyük görseller ile ifade şekli tercih edilmeli. Parlak renkler tercih edilmesini tavsiye ettiğimiz bu grubun tasarımında kısa ve eğlenceli videolar veya animasyonlar en fazla dikkat çeken detay.

6-10 Yaş Grubu
Bu yaş grubu genelde ilkokul seviyesinde olan fakat bir önceki grubun aksine okuma noktasında daha gayretli bir tepki göstermekte. Bu nedenle içerik konusu kısa ve büyük puntolarda işlenmeli. İçeriklerde ise basit bir dil kullanılmalı. Görsel kullanımı ise bir önceki gruba göre daha küçük ve normal boyutlarda kullanılabilir. Bu ve bir önceki yaş grubunda ebeveynlerin de bu süreci kontrol edeceğini de unutmamak gerekiyor.

10-14 Yaş Grubu
Bu grup öğrenmeye açık, okuma yazma olayını çözmüş diyebileceğimiz kitleyi oluşturuyor. İçerik noktasında basit bir dille daha fazla şey anlatılabilir fakat en kolay yolu öğretici oyunlarla web sitesini desteklemek. Çünkü bu yaş öğrenmeyi oyunla pekiştirilebilecek en iyi dönemi kapsıyor. Çok parlak renkler göz yorucu seviyede algılanabilir bu grup için. Bu nedenle font büyüklükleri ve görsel kullanımı ağır ağır normal boyutlarına dönebilir.

14-20 Yaş Grubu
Bu yaş gurubu oyundan biraz daha sıyrılmış ve bilginin peşinden daha fazla koşabilecek bir yapıya sahip. Dolayısıyla oyundan ziyade ilginç bilgileri – çok uzun olmamak kaydıyla – paylaşarak dikkat çekebilirsiniz. Tasarım noktasında ise normal font büyüklükleri ve görseller ile desteklenmeli. Çok koyu renkli web tasarımlardan da kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

20 Yaş ve Üzeri
İdrak seviyese ulaşmış ve farkında olunmasa da web tasarımların hep odaklandığı gruptur. Bu gruba vermek istediğiniz mesajı kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak direk verebilirsiniz. İlgi alanlarında olduğu sürece uzun yazıları okumaktan çok da sıkılmazlar açıkcası. Tasarımsal olarak da kullanıcı deneyimine uygun olduğu sürece birçok renk tercih edebilirsiniz.

Yaş Gruplarına Göre Web Tasarımın Psikolojik Faktörleri

Bu konu ayrı bir uzmanlık alanı olan bir konu. Çok fazla fikir belirtmemiz konunun uzmanı olmadığımızdan dolayı pek doğru olmaz. Fakat şunu tavsiye edebilir; şayet çok lokal ve çok özel bir grup için web sitesi tasarlıyorsanız mutlaka bu konuda bir psikoloji uzmanından tavsiye ve öneri alın. Yaptığınız web tasarım çalışması size göre doğru olabilir ama onların gözünden olaya bakamadığınız için psikolojik etkilerini de tahmin edemezsiniz. En basitinden izlettiğiniz bir video size çok iyi hissettiriken başkasına kötü hissettirebilir. Su gibi, içtiğinizde sizi ferahlatır ama boğulmalar da suda gerçekleşir.

Bu Yazıya Siz De Katılın