Yeni Domain Uzantısı Geliyor : .blog

Yeni Domain Uzantısı Geliyor : .blog
  • 17
    May

Her geçen yıl hayatımıza yeni domain uzantıları katılıyor. .ist, .istanbul uzantıları yeni duyulmuşken şimdi özellikle bireysel kullanımda çok yaygın olan bloglar için .blog uzantısı geliyor. Web siteniz artık .blog olabilir.

.blog Uzantısının Amacı

Bu domain uzantısı web tasarım sektöründe diğer uzantılar gibi belli bir kesme hitap ediyor gibi görülebilir. Ama bunun kullanılmasının faydalı olacağı alanlar olduğu gibi tavsiye edilmeyen yönleri de elbette bulunuyor. Temelinde şunu bilmek gerekiyor : .blog uzantısının amacı blog sitelerine farklı bir konum kazandırmaktır.

.blog Uzantısının Kullanım Alanları

Öncelikle şahsi bir blog sitesi kuracak ve bir blog mantığı ile paylaşımlarda bulunacaksanız bu alan adı sizin için biçilmiş kaftan. Ama ben bir firmayım diyorsanız .blog uzantısından uzak durmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü iş hayatında .com, .com.tr, .net, .org gibi popüler domain uzantıları mevcutken .blog kurumsal bir firma sitesi için çok da uygun olmaz.

Bir markanız var bunun yanı sıra bir siteniz de var ve ortada bir değer de söz konusu ise bu marka değerinizin başkaları tarafından olumlu/olumsuz kullanımını engellemek için bu uzantıya sahip olmanız gerekir. Kurumsal blogunuzu bu alana taşıyarak ayrı bir etki de oluşturabilirsiniz.

E-ticaret siteleri için ise elbette tavsiye etmiyoruz. Ama yine kurumsal bir durum söz konusu ise aynı mantıkta kullanabilirsiniz.

.blog Uzantısının Fiyatı ve Kayıt Tarihleri

Öncelikle fiyat konusunda bir açıklamanın olmadığını belirtelim. Fakat genel olarak öngörüler 9 – 12 dolar arasında bir fiyatla satışa çıkacağı yönünde. Kayıt tarihleri ise kademeli olarak başlayacak. Ağustos ayında öncelikle firmalara bu imkan sunulacak. Ekim ayında jenerik kelimeler için satın alma işlemi başlarken herkes tarafından alınabilme süreci ise Kasım ayında başlayacak.

Bu Yazıya Siz De Katılın