Zamanı Geçmiş 4 İçerik Pazarlama Yöntemi

Zamanı Geçmiş 4 İçerik Pazarlama Yöntemi
  • 31
    Ağu

İçerik pazarlaması da kullanıcı davranışları ve  gelişimin etkisi altında bir değişim içinde bulunur. Bu değişim diğer etkenlere göre daha yavaş geçiş gösterse de değişime ayak uydurulamadığında sizin de zamanınız geçiyor olabilir. Bu yazımızda sizinle eskiden popüler olan fakat artık bir hükmü kalmamış, zamanı geçmiş içerik pazarlama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1 – Tek Odak Noktanız Markanız

Kullanıcıların davranışlarının değişmesi ve rakiplerin de dijital ortamda artması nedeniyle artık paylaşımlarınızın sadece markanızı ön plana çıkarmak merkezli olması size faydadan çok zarar sağlıyor. Çünkü eskisi gibi kullanıcılar artık heryerde aynı vuruguyu görmekten çok hoşnut değiller. Bu nedenle bu durumda olan firmaların kullanıcıların ilgisini çekecek paylaşımların içerisinde markasına yer vermesi gerekiyor. Sektörünüzle alakalı ve kullanıcının ilgisini çekebilecek içerikleri paylaşmaya önem vermelisiniz.

2 – Satıştan Başka Birşey Düşünmemek

Burada ince bir ayrıntı var : Tüm içerikleriniz satış merkezli olursa reklamdan farkınız kalmıyor. Bu nedenle satıştan ziyade sağladığınız fayda üzerinde durmanız gerekiyor. Yani kazanmaktan ziyade ziyaretçilerinize ne kazandırdığınızı/sağladığınızı ilgilerini çekecek şekilde sunmalısınız. Bu nedenle her yerde satış merkezli olmak eskidendi eskiden.

3 – Anahtar Kelimelerin Kullanımını Abartmak

SEO kavramını da direk yakından ilgilendiren bir konu aslında bu ama biz içerik pazarlaması kısmına bakacağız. Bir içeriğin temel noktası kullanıcı merkezli olmasıdır. Şayet arama motoru için halen içerik hazırlıyorsanız bundan vazgeçin. Çünkü artık bu popüler değil. Yani yazdığınız içeriğin içini anahtar kelimelerle doldurup, renklendirip, kalınlaştırıp vs.vs gelin beni görün demenin modası çoktan geçti. Bu uygulama uzun vadede siteniz için SEO anlamında zarar olduğu gibi kullanıcılar açısından da ilgi çekici olmadığını bilmenizi isteriz.

4 – İçerik Planlama Hatası

Burada içerik pazarlaması adına yapılan ve modası geçmiş olan hata şudur : Çok fazla içerik yazıp kaliteyi göz ardı etmek. Bu eskiden çok göze batmıyordu fakat sektörlerde dijital ortama geçiş yoğunlaştıkça, paylaşımlar arttıkça artık kaliteli içerik üretmek de oldukça önemli bir hal aldı. Bu nedenle çok fazla sayıda içerik üretmek artık zamanı geçmiş kavramlardan. Bunun yerine kullanıcıya faydalı olabilecek, kaliteli içerikler sağlamanız hem web siteniz hem de işletmeniz açısından oldukça önemli.

Yukarıdaki maddeler eskiden varolan, kullanılan fakat günümüzde popülerliğini yitirmiş olan maddeler. Bu maddeleri halen uyguluyorsanız detaylı olarak tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Bu Yazıya Siz De Katılın