Ziyaretçi Sayınızı Artıracak 5 İpucu

Ziyaretçi Sayınızı Artıracak 5 İpucu
  • 26
    Kas

Google’ın yeni güncellemeleriyle birlikte kullanıcı deneyimine önem verdiğini artık net bir şekilde biliyoruz. Bununla birlikte organik kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesi ve gelen bu ziyaretçilerin sitenizde kaliteli bir şekilde vakit geçirip olumlu bir deneyimle ayrılması olmazsa olmaz kriterler arasında yer alıyor. Peki organik ziyaretçilere ulaşmak ve bu ziyaretçileri web sitemize çekmek için doğru yöntemler nelerdir ?

Neden Organik Ziyaretçi ?

Maddelere geçmeden önce neden organik ziyaretçinin önemli olduğuna değinelim. Mesela işlek bir caddede bir dükkan açtınız ve bu dükkanı hep tanıdıklarınız veya aileniz günde bir kaç kere ziyaret ediyor. Bu kesimden gelen ziyaretçiler ilk girişlerinde tüm rafları ve mağazanızı detaylı olarak inceleyebilir fakat sonraki gelişlerinde olay kahve eşliğinde muhabbete döner. Fakat caddeden gelen ziyaretçi detaylı olarak dükkanınızı gezer aradığını bulabilirse alır bulamazsa çıkar. Fakat sizin hizmetinizden memnun kalırsa ihtiyacı olduğu zaman sizi tekrar ziyaret edebilir. Dolayısıyla muhabbete gelen birinin dükkanınızı günde 5 kere ziyaret etmesindense caddeden geçen 5 farklı kişinin bir kez ziyaret etmesi daha tercih edilebilir bir durumdur. Bu durum web siteleri için de geçerlidir.

Ziyaretçi Sayınızı Nasıl Artıracaksınız ?

Bu konuyu çok kullanılan maddeleri açıklayarak detaylandıralım. Şunu unutmayın ; her maddeyi kullanıcı için şekillendirmeniz gerekiyor. Sırf arama motorlarının gözünde değer kazanayım diye değil.

1  – Blog Kullanımı

İster e-ticaret olsun ister kurumsal bir web sitesi kullanıcılara faydalı bilgiler sunmak için blog kullanılması artık şart. Teknik olarak blogun bir subdomainden ziyade site içerisinde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Blog vasıtasıyla ziyaretçilerinize fayda sağlayacak kampanya ve duyuları anında web siteniz üzerinden paylaşarak ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

2- Sosyal Medya

Web sitenizin veya işletmenizin sosyal medyada sayfalarının olması artık çok gerekli. Fakat sadece sayfalarınızın olması yeterli değil. Bu sayfaların amacı kullanıcılarla etkileşime geçmektir. Bu nedenle hedef kitlenize işletmeniz hakkında onların işine yarayacak ürünleri, bilgileri en hızlı şekilde ulaştırmanın kolay bir yolu olan sosyal medyayı başınızdan savmamalısınız.

3 – Mail Listeleri

Bu konu aslında bıçak sırtı bir konu. Şöyle ki ; web sitenizde bulunduracağınız bir mail listesine kayıt olma özelliği ile sizden haberdar olmak isteyen müştelerinize, ziyaretçilerinize duyurlarınızı veya indirimlerinizi mail yolu ile paylaşabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken ana unsur şu ki ; çok fazla mail göndererek müştelerinizi sıkmayın. Sadece onların işine yarayacak şeyleri onlarla paylaşın. Bunu da sizi unutturmayacak sıklıkta yapın.

4 – Reklam Kanalları ve SEO

Bu iki konu teknik detaylarla dolu aslında ama kısaca özetleyecek olursak ; intenet üzerinden verdiğiniz reklamlarla veya web sitenize anahtar kelimeleriniz için yaptığınız SEO çalışmalarıyla ziyretçi kazandırabilirsiniz.

5 – İçeriklerin Paylaşılmasına İzin Verin

Blogunuzda veya ürün satıyorsanız ürünlerinizde ziyaretçilerin bulunduğu sayfayı paylaşabilmeleri için olanak tanımalısınız. Bir kişi izlediği sayfayı faydalı buluyorsa sosyal medyada veya arkadaş cevresine mail olarak bu sayfayı paylaşabilmeli. Bu yöntemi ne kadar kolaylaştırırsanız o kadar geri dönüşü fazla olur.

Haber siteleri için Google News kaydı da bu başlıklar arasına eklenebilir. Fakat bunu ayrıca detaylı bir şekilde el alacağımızdan dolayı şimdilik ufak bir bilgi ile geçiyoruz.

Son olarak şunu da ekleyelim sitenize gelen ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla vakit geçirebilmeleri için kullanıcı deneyimine yönelik düzenlemeler yapmanızda fayda var. Kullanıcı bir yazıyı okuduğunda veya bir ürünü incelediğinde ilgili farklı bir sayfayı önerebilmelisiniz en basitinden. Böylece süreç içerisinde bu yapılarla daha güçlü bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Bu Yazıya Siz De Katılın