Ziyaretçiler Web Sitesinden Ne Bekliyor ?

Ziyaretçiler Web Sitesinden Ne Bekliyor ?
  • 20
    Ara

Bir çok alan için sorulabilecek ziyaretçiler web sitesinden ne bekliyor sorusunu bu yazımızda kurumsal web siteleri için soruyoruz. Diğer alanlara da tabi değineceğiz. Bu konu kullanıcı deneyiminin aslında bir parçası.

Ziyaretçiler bir web sitesini ziyaret ettiğinde – çok statik bir konuda arama yapılmamışsa – ilk baktıkları şey tasarım. Tasarımda sitenin alanına göre renklerin kullanması elbette önemli fakat ziyaretçi bu kullanımdan ziyade sayfanın karmaşık mı yoksa ulaşılabilir mi olduğuna bakıyor ilk önce. Bu durum farklı alanlardaki siteler için elbette değişiklik gösteriyor.

Ziyaretçilerin Site İçeriğine Göre Beklentileri

Örneğin bir haber sitesi ziyareti yapan bir kullanıcı tasarımdan ziyade arama yaparak geldiği haberin içeriğini bulmayı hedefliyor. Bu beklentiyle gelen bir kullanıcıyı da sağdal soldan çıkan reklamlarla veya reklamların arasında kaybolmuş içeriklerle karşılaştırmamak oldukça önemli.

Bir e-ticaret sitesi ziyaret ediliyorsa; örneğin ” kırmızı … marka spor ayakkabısı ” yazdım ve çıkan sitelerden birine girdim. Bu noktadan sonra istediğim şey aradığım ürünün beni karşılaması. Fakat bazı sitelerde aramamdan farklı olarak aynı başlığı içerse de ürün görselinde aynı rengi göremiyor ya da aynı markayla karşılaşamayabiliyoruz. Kullanıcı beklentilerine cevap verme noktasında en önemli alanlardan birisi de aslında e-ticaret siteleri.

Kurumsal sitelerde ise durum aslında daha sade. Haber sitelerinin veya e ticaret sitelerinin aksine kurumsal sitelerde bilginin ve içeriğin kalitesi bir çok ziyaretçi için önemli. Tasarımdaki sadelik ve bulunan içeriğin baştan savma yazılmamış olması, kullanıcıyla etkileşim için kullanılacak formlar, destek sayfaları bu alandaki ziyaretçilerin beklentileri arasında yer alıyor. Teklif formu diye bir başlık koyup da içeriğine form koymamak kurumsal anlamda beklentilerinizi – psikolojik olarak – sarsar unutmamak gerekiyor.

Ziyaretten Sonra Tepkiler Nasıl Şekilleniyor ?

Yukarıda örneklerini verdiğimiz sitelerde beklentilere cevap verilme veya verilememe durumlarında bir sonraki ziyarette kullanıcı sizce nasıl tepki veriyor ?

Şayet ilk izlenim olumluysa ve aradığını sizde bulmuşsa sık kullanılan sitelere kaydedebiliyor ve daha sonraki süreçlerde tekrar gelişmelerden haberdar olmak için sizi ziyaret edebiliyor. Fakat durum tam tersine işlemişse tekrardan sitenize gelen ziyaretçi sizi hatırlayarak genelde hemen çıkıyor. Bu nedenlerle kullanıcının taleplerine ve sitenize girdiğinde ne aradığına dair yorumları doğru yapmak gerekiyor.

Kullanıcıyı yanıltmadan doğru bilgiler vermek ve doğru şekilde ziyaretçinizi yönlendirmek tüm bunların yanı sıra marka değerinize de bir katkı sağladığını aklınızdan çıkarmayın.

Bu Yazıya Siz De Katılın